Akıllı Gündem

İhracatçı KDV iadesinden vazgeçmiyor

İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk: KDV uygulayan ülkeler içerisinde devreden iadeyi yapmayan tek ülke Türkiye

İhracatçı KDV iadesinden vazgeçmiyor

İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk: KDV uygulayan ülkeler içerisinde devreden iadeyi yapmayan tek ülke Türkiye

160 milyar liraya yakın devreden Katma Değer Vergisi (KDV) alacağının iadesi Meclis’ten geçen kanun tasarısından çıkarılsa da ihracaçtıların talebi devam ediyor.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’den sonra Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk de talepte bulundu.

Devreden KDV tutarının 160 milyar TL civarında olduğuna işaret eden Ünlütürk, “Bu tutar mahsuplaşma ile eritilemiyor ve sürekli artıyor. Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmek istiyorsa ihracatçının, sanayicinin yapacağı yeni yatırımlara, sanayici ve ihracatçıların ise yatırımlar için kaynağa ihtiyacı var. Kaynağı dışarıda aramak istemiyoruz. Öz sermayemiz KDV alacağını yatırımlarda kullanmak istiyoruz. Bu kaynağın ekonomide yatırıma dönmesi lazım. KDV uygulayan ülkeler içerisinde devreden iadeyi yapmayan tek ülke Türkiye” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin sorunun çözümü için yürüttüğü yapıcı temasların Hükümet nezdinde karşılık bulacağı ümidini koruduklarını anlatan Ünlütürk, konunun hızlı bir şekilde yeniden Meclis’in gündemine alınması talebinde bulundu.

Büyükekşi, “Konunun hızlı bir şekilde yeniden Meclis’in gündemine gelmesini bekliyoruz. Konuyla ilgili Maliye Bakanı ile yeniden görüşeceğiz” demişti.

160 MİLYAR TL KDV ALACAĞI BULUNUYOR

Bakan Ağbal’ın verdiği bilgilere göre kurumların birikmiş yaklaşık 160 milyar TL tutarında KDV alacağı bulunuyor. Ekonomistlerin hesaplamalarına göre bu tutarın en az 80 milyar TL’si özel sektörün alacaklarından oluşuyor.

Hükümetin verdiği önerge ile 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla indirim yoluyla giderilemeyen KDV’nin iadesine yönelik Maliye Bakanlığı’na yetki verilmesini öngören düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilse de Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı metninin kabul alan halinde yer almadı.

KDV iadesinin üç ay içerisinde yapılmaması halinde mükellefe faiz ödenmesi öngören düzenleme de metinden yer almadı.

Piyasalar özel sektörün söz konusu alacağının hangi takvime göre ve hangi yöntemle ödeneceğini takip ediyordu. Takvimin şirketlere bir nakit girişi ve Hazine’ye bir nakit çıkışı getirip getirmeyeceği yakından izleniyordu.

Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın KDV ile ilgili etki analizine göre 2018-2020 yılları arasında bütçede yaklaşık 9.9 milyar TL gelirden vazgeçilmesi öngörülüyordu.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ