Akıllı Gündem

İHK Holding’de hedef 2017’de 22 yeni otel

Turizm, iletişim, enerji ve danışmanlık sektörlerinde faaliyet gösteren İHK Holding, turizm ve enerjide yeni yatırımlara soyundu. Holding, Molton Hotels markasıyla işlettiği otel sayısını 2017’de sekizden 30’a çıkarmayı planlıyor.

İHK Holding’de hedef 2017’de 22 yeni otel

Turizm, iletişim, enerji ve danışman­lık sektörlerinde faaliyet gösteren İHK Holding, 1990’lı yıllarda Rusya’da tur operatörlüğü ile başlayan yolculuğunu bugün farklı sektörler­deki girişimleriyle sürdürüyor. Bün­yesinde 800 kişinin istihdam edildiği grup, yeni yatırımlarla büyüyecek. Holding, Molton Hotels markasıyla yer aldığı turizmde sekiz otelden olu­şan zincirine 2017’de 22 yeni otel bir­den ekleyecek. Güneş enerjisine de 60 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapacak ve bu alanda 50 MW’lık ku­rulu güce ulaşacak.

ZİNCİRİ BÜYÜTECEK

İHK Holding Yönetim Kurulu Baş­kanı İbrahim Halil Korkmaz, İstan­bul’da sekiz otelin işletmesini yürüttüklerini söylüyor. Korkmaz, “Ayrıca Antalya’daki golf oteli Lykia World’ü de biz işletiyoruz. 2017’de İstanbul’un ardından İç Anadolu Bölgesi’nde de oteller açarak 30‘un üzerinde otele ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

Yurtiçindeki büyümesini tamam­ladıktan sonra ‘Molton’ markasını yurtdışına da açmayı planlayan şirketin hedef pazarları ise Doğu Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri.

Şirketin iddialı olduğu alanlardan biri de enerji. Yenilenebilir enerjiye yönelen İHK Holding, 2,5 yıl önce girdiği enerji sektöründeki yatırımla­rını önümüzdeki yıllarda artırmayı hedefliyor. Grubun ilk enerji yatırımı olan ve Adıyaman Besni’de 8 milyon Euro’ya inşa edilen 6 MW’lık lisanssın güneş enerjisi santrali (GES) yatı­rımı Ocak 2017’de devreye girecek. Yeşil enerjide önceliklerinin güneş üzerine olduğunu belirten İbrahim Halil Korkmaz, şunları ekliyor: “Ma­nisa’da 12 MW, Kahramanmaraş’ta ise 6 MW’lık bekleyen GES projeleri­miz var. Bu alanda 50 MW’a ulaşma­yı ve yaklaşık 60 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planlıyo­ruz. Öte yandan biyoenerji konusun­da da çalışmalarımız var.”

DANIŞMANLIK DA YAPIYOR

İHK Holding’in danışmanlık şir­keti de var. Holding çatısı altındaki Blend Hospitality Consultancy, uluslararası şirketlere Türkiye’ye yapa­cakları yatırımlar konusunda danış­manlık yapıyor. Türkiye’de uzun va­deli yatırım yapmayı planlayan şir­ketlerle çalışmayı tercih ettiklerini vurgulayan İbrahim Halil Korkmaz, ağırlıklı olarak turizm ve enerji sek­töründen yatırımcılara hizmet ver­diklerini söylüyor.

İHK Holding’in pazarlama iletişi­mi alanında faaliyet gösteren şirketi Puck Global ise Rusya, Ukrayna, Ka­zakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ka­tar ve Dubai’deki şubeleriyle net­work ajans ağını destekliyor. Şirket, yurtdışında büyümesini sürdürecek.

Yurtdışına açılıyor

İHK Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Korkmaz. ‘Türk yatırımcısı’ kimliğinin yurt- dışına açılması gerektiğinin altını çiziyor. Bu konuda çalışmaları olduğunu da ifade ediyor. Korkmaz, “Grup olarak Afrika’ya yönelik de bir açılımımız oldu. Senegal’de bir inşaat şirketi ile ortaklık yaptık. Senegal hükü­metinin depolama alanı ve üre­tim tesisinin inşaat işlerinin taşeronu olduk” diye konuşuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ