Akıllı Gündem

ICSC Solal Marketting Awards’tan Kanyon AVM’ye Altın Ödül

ICSC Solal Marketting Awards’tan Kanyon AVM’ye Altın Ödül

WhatsApp Misafir İletişim Hattı projesi Kanyon’a, dünyanın en prestijli alışveriş merkezlerinin yarıştığı 2018 International Council of Shopping Centers (ICSC) Solal Pazarlama Ödülleri’nde Müşteri Hizmetleri (Customer Services) kategorisinde altın ödül kazandırdı.

Tüm Avrupa ve Güney Afrika ülkelerindeki alışveriş merkezlerinin katıldığı, alanının en saygın ödüllerinden biri olan ICSC Solal Pazarlama Ödülleri bu yıl 27 Eylül’de Amsterdam’da sahiplerini buldu. Uluslararası çapta AVM’lerin en başarılı ve fark yaratan kampanyalarının ödüllendirildiği gecede, Kanyon yeni bir başarıya daha imza attı.

Kanyon’un misafirlerinin alışveriş deneyimini en yükseğe çıkarma hedefi ile başlayan ‘Kanyon WhatsApp Misafir İletişim Hattı’, finale kalan 122 proje arasından altın ödüle layık görüldü. Her zaman yenilikleri yakından takip eden ve hayata geçirmesi ile sektörün öncüleri arasında yer alan Kanyon, “Kanyon WhatsApp Misafir İletişim Hattı” ile misafirlerine, ziyaret öncesi, sırası ve sonrasında hızlı, erişilebilir ve çözüm odaklı iletişim kurabilecekleri bir hizmet sunuyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ