Akıllı Gündem

ICBC Turkey Türk şirketlerinin Çin’deki en büyük destekçisi olacak

Dünyanın en büyük bankası ICBC, 100 milyar TL’lik ticaret hacmi hedefi koyan Türkiye ve Çin arasında köprü olmayı hedefliyor. Genel Müdür Gao Xiangyang, “Hedefimiz Türk bireysel ve kurumsal müşterilerimizin tüm bankacılık taleplerini karşılamak” diyor…

ICBC Turkey Türk şirketlerinin Çin’deki en büyük destekçisi olacak

Yaklaşık sekiz ay önce Tekstilbank’ı satın alarak Türkiye’ye giriş yapan Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC), kısa sürede 8 bini aşkın kurumsal müşteri sayısına ulaştı. Dünyanın en büyük bankası ve şirketi unvanını son üç yıldır koruyan ICBC, 2020 yılında 100 milyar TL’lik ticaret hacmi hedefi koyan Türkiye ve Çin arasında köprü olmayı hedefliyor.

Asya ve Avrupa arasında finansal kuruluşlar ve müşterileri için köprü görevi görmek istediklerini söyleyen ICBC Turkey Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gao Xiangyang, Türkiye’de kurumsal ve bireysel tüm müşterilerin tüm bankacılık taleplerini karşılayacaklarını söylüyor.

Banka özellikle enerji, altyapı ve ulaştırma, gayrimenkul, kamu-özel iş ortaklığı projeleri ve satın alma finansmanına konu projelerde etkin rol almayı istiyor. Yakın vadede Çin’de kullanılan, örneğin nakit yönetimi ürünlerinin kullanımı, ithalatçı ve ihracatçılar için TL cinsi işlem yapma imkanı, hızlı para transferi gibi yeni hizmet ve ürünler üzerine çalıştıklarını açıklayan Gao Xiangyan, ICBC Turkey’in yakın dönem planlarını Para Dergisi’ne açıkladı…

Çin’le iş yapmak isteyen firmaların ana bankası olmak istediğinizi açıkladınız. Firmalara Çin’le yapacakları ithalat ve ihracatta ne tip hizmet ve ürünler sunuyorsunuz?

Çin’in en büyük bankası olarak, Çin ile dış ticaret işlemi yapan firmalara geleneksel dış ticaret ürünlerini renmimbi (RMB) para cinsinden sağlayarak hem fiyat açısından, hem de rekabet avantajı anlamında faydalar sunuyoruz. Dış ticaretin finansmanı alanında, RMB para transferi başta olmak üzere Çin Yuan işlemlerine aracılık ediyoruz. Akreditif, teminat mektubu, stand-by akreditif ürünleri en çok talep gören ürünlerimiz arasında. Özellikle Uzakdoğu ihracat işlemlerinde ICBC’nin uluslararası şube ağına ek olarak, geniş muhabir banka ağımızı da kullanarak müşterilerimize hem fiyat hem de zaman avantajı sağlıyoruz. Ayrıca garanti ve aval, forfaiting gibi dış ticaret ürünleri ile müşterilerimiz, yabancı ülkelerle yapılacak işlemler için sunduğumuz hizmetleri kullanarak nakit akışlarını düzenleyebiliyor.

Yakın vadede Türk firmalarına ilişkin çıkartmayı düşündüğünüz yeni hizmet ve ürünler olacak mı?

Çin, Türkiye’nin en büyük üçüncü ticari işbirliği ve en büyük ikinci ithalat ülkesi haline geldi. îki ülke Merkez bankaları arasında imzalanan swap anlaşması ve Türk Lirası ile ticaret anlaşması yapılması sonrasında da, müşterilerimizden bu konu ile ilgili yoğun talepler gelmeye başladı. Çin kamu taahhüt şirketlerinin yurtdışı yatırımları için Türkiye önemli bir pazar konumunda.

İki ülke arasındaki uzun dönemli ticari hedefe göre, 2020 yılında ticaret hacminin 100 milyar doları geçmesi hedefleniyor. Tek Kuşak, Tek Yol’ projesi kapsamında ticaretin derinleştirilmesine olanak tanıyacak her türlü dış ticaret ürününün kullandırılmasına yönelik olanakların sağlanması planlanıyor. Bunun için Çin ve Türkiye arasında sistemsel altyapının entegrasyonu ile birlikte, ticaretin hızlanmasını sağlayacak kolay ve hızlı para transferleri gerçekleştirilebilecek. ICBC Çin’de yaygın olarak kullanılan nakit yönetimi ürünlerinin kullanımı söz konusu olacak. Ayrıca, ithalatçı ve ihracatçı müşterilerimizin Çin ile ilgili işlemlerinde kullandıkları ürünlerin TL cinsinden olabilmesi ile ilgili planlarımız da var. Bu sayede, kur riski taşıyan müşterilerimizi kurdaki dalgalanmalara karşı koruyarak, ek maliyet ödemeden kendilerini güvence altına almalarını sağlayacağız.

Danışmanlık hizmeti sunuyor musunuz? Sunuyorsanız firmalara hangi alanlarda danışmanlık sağlıyorsunuz?

ICBC Turkey olarak, 1 Kasım 2016 tarihi itibari ile destek ve danışmanlık hizmeti sunabilmek için BDDK’dan gerekli izinleri aldık. Bu bağlamda, firmaların projeleri ve yatırımlarında gerekli finansal danışmanlığı ve desteği sağlamaya başladık.

Türk firmalara Çinli firmalara ilişkin istihbarat hizmeti sağlıyor musunuz? Tahsilatlarına aracılık ve güvence sağlıyor musunuz? Örneğin BPO (Banka Ödeme Yükümlülüğü – Bank Payment Obligation) ürününüz var mı?

Global politikalarımız gereği, Çin’deki müşterilerimiz hakkında bilgi paylaşamıyoruz. Bununla birlikte, ICBC Çin aracılığı ile müşterilerimizin tahsilat risklerini bertaraf edebiliyoruz. Çin işlemlerinde ICBC’nin 17 binin üzerindeki şube ağına ek olarak geniş muhabir banka ağımızı kullanıyoruz. Diğer yandan ICBC’nin globalleşme stratejisinin önemli bir adımı olarak, Çin ve Türkiye arasındaki finansal hizmetlerin ve iki ülkenin ekonomik gelişiminin canlandırılmasına yardımcı olmak, köprü görevi üstlenebilmek adına

Çin’e giden Türk firmaları Çin’deki iCBC’den yararlanabiliyor mu? Yararlanabiliyorsa hangi ürün ve hizmetleri kullanabiliyor?

Evet, Türk firmalarının Çin’de iş yapmak istemeleri ya da herhangi bir şekilde bankacılık işlemlerini kullanmak istemeleri halinde, gerekli desteği sağlıyoruz. Çin’in ve dünyanın en büyük bankası konumundaki ICBC’nin yaygın hizmet ağı ve uluslararası ticaret alanındaki deneyimi, ICBC Turkey’in global kaynaklara ulaşımını kolaylaştırıyor. ICBC Turkey olarak, bu misyonumuzu müşterilerimize uluslararası alanda finansman bulma imkanı yaratarak da kullanıyoruz.

Türkiye’deki büyüme planınız nedir? Orta ve uzun vadeli stratejileriniz hakkında bilgi verir misiniz?

ICBC Turkey olarak, kurumsal ve bireysel tüm müşterilerimizin bütün bankacılık taleplerini Tabii ki Yaparız’ sloganı doğrultusunda karşılıyoruz. Kurumsal tarafta, proje finansmanı ile uzun vadeli yatırımlara destek sağlayarak, ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmak öncelikli ilkelerimizden biri. Özellikle enerji, altyapı ve ulaştırma, gayrimenkul, kamu-özel iş ortaklılığı projeleri ve satın alma finansmanına konu projelerde rol alarak, etkinliğimizi artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz.

Bireysel bankacılık tarafında ise, mevcut şube ağı ve alternatif dağıtım kanalları ile müşterilerimize, tüm bireysel ürün ve hizmetleri sunmaya devam ediyoruz. Yeni neslin, finansal tüketimin lokomotifi durumuna geldiği günümüz koşullarını da göz önüne alarak, yeni tüketici davranışlarını erken kavrayan ve dijital dönüşümü bu temelde geliştiren bankalardan biri olmayı hedefliyoruz.

Yerel olarak hizmet veren özel bir bankayı alarak, uluslararası modern bir bankaya dönüştürmek konusunda yol aldık. Bu kapsamda yeni nesil bankacılık anlayışını benimsiyoruz. Global bir bankayız ve bu gücümüzü kullanıyoruz ama çalışmalarımızı yerel ve bölgesel bir banka olarak yapıyoruz. Asya ve Avrupa arasında, aynı sektörde beraber çalıştığımız finansal kuruluşlar ve müşterilerimiz için köprü görevi görüyoruz ve göreceğiz. Önem verdiğimiz konular bankamızın ölçeği, kaliteli hizmetleri, iyi yönetimi ve inovasyonlardır. Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız zamandan bu yana önemli gelişmeler kaydettik. Önümüzdeki 2-3 yılda hem kurumsal hem de perakende bankacılıkta istediğimiz performans seviyesine ulaşacağımızı düşünüyoruz.

 

“Türk firmalara Çin’deki 17 bin şubemizle hizmet vereceğiz”

Hızlı ve güvenilir hizmet sunmanın, müşterilerimizin ticaret hacmini her iki ülkede de genişletmesine yardımcı olacağına inanıyoruz. İthalat ve yatırımların finansmanında destek sağlamak amacıyla, yerel para birimleriyle ticaret yapmayı hedefleyen iki merkez bankası arasında anlaşma imzalandı. Bu oldukça önemli bir gelişme. Zira Çin ile ticaret yapan müşterilerimizin en çok zorlandıkları konuların başında, Çin’deki düzenlemeler geliyor. Çin bankası olarak, müşterilerimizi Çin’deki uygulamalar hakkında ilk elden bilgilendirmenin yanında, Çinli müşteriler ile Çin’deki 17 binin üzerindeki şubemiz aracılığıyla iletişime geçerek, engelleri ortadan kaldırıyoruz. RMB cinsinden dış ticaret ürünlerini sunarak da, maliyet ve risk açısından avantaj sağlıyoruz.

 

“42 ülkede varız”

ICBC Turkey Bank AŞ.’nın hakim ortağı olan ICBC Grubu, 42 ülkede, yaklaşık 17 bin şubesiyle, 496 milyon bireysel ve 5 milyon kurumsal müşteriye hizmet veriyor. Üç yıldır dünyanın en büyük bankası ve en büyük şirketi unvanlarının sahibi.

ICBC Türkiye olarak 8 binden fazla kurumsal müşteriye hizmet veriyoruz. Hedefimiz, küresel oyuncular ve sektör liderleriyle ilişkilerimizi geliştirmek. ICBC Türkiye, küresel kaynaklara, yenilikçi ürünlere ve hizmetlere, şirket bankacılığındaki deneyimine ve rekabet avantajına erişebilme yeteneğiyle finansal ürünlere ihtiyaç duyan tüm yerli ve yabancı müşterileri ile uzun vadeli bir işbirliği kurmaya devam ediyor. Yatırım bankacılığı alanında ise ICBC Yatırım şirketimiz aracılığıyla finansal ve ticari kurumlara proje finansmanı, yapılandırılmış finansman, satın alma ve birleşme danışmanlığı yanı sıra halka arz ve tahvil ihracı yolu ile finansman sağlıyoruz.

Esin Çetinel/Para

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ