Akıllı Gündem

Hyundai sahipleri dikkat! Aracınız hackerlar tarafından çalınmasın

Hyundai sahipleri dikkat! Aracınız hackerlar tarafından çalınmasın

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, 2013 yılında düzenlenen CES etkinliğinde Blue Link sistemini otomobil severlere duyurmuştu. Ancak bu uygulamanın gelen son güncellemeyle birlikte hacklenme riski taşıdığı ortaya çıktı.

Blue Link‘i bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse, Hyundai otomobillerine yerleştirilen bir multimedya navigasyon sistemi. Sıradan bir multimedya sistemi özelliklerinin yanı sıra Blue Link, akıllı telefon veya Android akıllı saatiniz ile aracınızı uzaktan takip etme, kilitleyebilme ve hatta çalıştırabilmenize imkan veriyor.

Peki tehlike bunun neresinde? Bir siber güvenlik firması olan Rapid7‘nin araştırmacıları, uygulamaya Aralık ayında gelen güncellemenin bu özellikleri sadece aracın sahibi için değil herkes için açık hale getirdiğini belirtti.

Bir Hyundai sözcüsü şuanda bu açığın kötüye kullanıldığı herhangi bir durumla karşılaşılmadığını belirtse de, çıkan bu haberler her türlü akıllı araç kullanıcısını tedirgin etmeye yetti. Zira 2015 yılında Fiat Chryler markası da böyle bir sorundan ötürü 1.4 milyon aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ