Akıllı Gündem

Huawei’nin flaş 2018 hedefi

Huawei 2018’de veri saklamada dünyanın en büyük üçüncü şirketi olmayı planlıyor

Huawei’nin flaş 2018 hedefi

Çin’in Huawei Technologies Co Ltd [HWT.UL] şirketi 2018 yılından itibaren veri depolamada dünyadaki en büyük üçüncü şirket olmayı amaçlıyor. Diğer 2 büyük şirket olan EMC Corp ve International Business Machines Group’tan Avrupa ve yerel kurumların piyasa payını ele geçirmeye çalışıyor.

“Huawei’in veri depolamadaki direktörü olan Fan Ruiqi, “Biz sadece Çin’de birinci olmak istemiyoruz, 2018 yılından itibaren tüm dünyada en azından ilk 3’te olmak istiyoruz” dedi. Dolayısıyla yılın ikinci çeyreğinde 5.3 milyar dolarlık hasılat elde eden global veri depolama piyasalarıyla ilgilendiklerini belli etmiş oldu.

Piyasa payını büyütmek için Huawei, finansal kurumları, hükümetleri ve Telekom şirketlerini hedefe koydu. Huawei’in büyümesinin %60’ını bu yılki hasılattan çıkarmaya kararlı olduğu belirtiliyor; geçen sene ise bu oran %55.6 idi. Ruiqi’ye göre, büyüme özellikle İtalya, İspanya gibi Batı Avrupa ülkelerinde oldukça güçlü ve 2018 yılında 2 milyar dolarlık hasılat elde edecek.

Piyasa araştırma şirketi Gartner’a göre Shenzhen çıkışlı Huawei, Çin’in depolama sektörünün yaklaşık çeyreğini üstleniyor ve bu oran EMC ve IBM’e göre yüksek. Ancak global piyasalarda % 3.3 dilimde, EMC’nin %32, IBM’in ise %11.7 gerisinde. Çin’de şirket Alibaba Şirketler Grubu, Çin Halk Bankası gibi hem kamu hem özel kuruluşların depolama ihtiyacını karşılıyor. Ancak analistlerin dediğine göre Dell’in 67 milyar dolara EMC’yi satın alma planı, Huawei ve Lenovo gibi domestik aktörlerin planlarına zarar verebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ