Akıllı Gündem

Hosting ve Alan Adı Seçimi İçin Tüyolar

Hosting seçimi yaparken tam verim almak ve en iyi hizmetten yararlanmak adına belirli faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir

Hosting ve Alan Adı Seçimi İçin Tüyolar

Çoğu zaman web sitelerine ihtiyaç duyulmuştur. Gerek kişilerin kendi ismine ait siteler gerek iş için açılan siteler gerekse de farklı amaç için açılan siteler mevcuttur. Alanınızla alakalı site seçimi yapmak kadar hosting seçimi ve alan adı sorgulama da önem taşımaktadır. İstediğiniz alan adı başkasına ait olabilir. Bu da sizi alan adı sahibi sorgulamaya itecektir. Ayrıca web siteniz için bir diğer ihtiyaç duyacağınız şey ise web hosting olacaktır. Hosting, veya diğer adıyla barındırma hizmeti, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfa, resim veya diğer dokümanlar için bir depo alanı gibi düşünülebilir. Kullanıcıların erişmesi için bilgisayarda saklanması olayıdır. Web sitesi yaparken bu iki nokta her zaman için önemlidir.

Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting seçimi yaparken tam verim almak ve en iyi hizmetten yararlanmak adına belirli faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar:

Ram Boyutu: Seçeceğiniz hosting ile Ram boyutu da önem taşır. Çünkü web sitenizin hızı bir noktada Ram boyutuna bağlıdır. Web sitenize uygun Ram boyutunu tercih etmelisiniz.

İşlemci: İşlemci de tıpkı Ram gibi web sitenizin hızını etkileyen bir diğer faktördür. Hosting seçimi yaparken işlemci özelliklerine de dikkat etmeniz gerekecektir.

E-Posta: Özellikle bir şirket adına site açacaksanız mail oldukça önemlidir. Şirket içi ve şirket dışı mail trafiğini daha iyi denetlemek adına en iyi mail hizmet paketlerinden yararlanabilirsiniz. Bu noktada birçok hosting firması farklı mail hizmet paketleri sunmaktadır.

Disk: Web siteniz için alan seçimi de oldukça önemlidir. Açacağınız web sitesine göre disk alanının boyutu da değişiklik gösterecektir.

Platform Seçimi: Hosting alanında Linux ve Windows olmak üzere iki ayrı platform vardır. Sitenizde PHP ve Mysql kullanıyorsanız Linux; ASP.NET kullanıyorsanız Windows platformu daha uygun olacaktır.

Web sitesi alanında hosting seçerken dikkat edilmesi gereken temel noktalar bunlardır. Bu faktörleri göz önüne alarak en iyi hosting seçimini yapabilirsiniz.

Hosting ve Alan Adı Seçimi İçin Tüyolar

Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting kadar alan adı sorgulama yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Daha güvenli ve istediğiniz biçimdeki alan adına ulaşmak için dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

Domain Uzantısı: Alan adı sorgulama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri domain uzantısıdır. En genel kullanılan domainler arasında .com, .net ve .org gelir. Siz de yapacağınız web sitesinin daha kalıcı olması adına popüler domain uzantılarını tercih edebilirsiniz.

Domain Backlink Kontrolü: Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu link sistemidir. Seçeceğiniz alan adının backlink kontrolünün yapılması gerekir. Aksi durumda sitenizde kötü ve zararlı linkler bulundurabilirsiniz.

Domain Google Ban Kontrolü: Alan adı sorgulamada diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise domainin Google tarafından ban kontrolüdür. Google tarafından ban yiyen internet adresleri indexlenemez, diziye alınmaz. Bu da sitenin üstte çıkmasını engeller. Alan adı sorgulama yaparken bu durumu kontrol etmeniz gerekmektedir.

Domain sorgulama sürecinde bu hususlar oldukça önemlidir. Ayrıca istediğiniz isim başkasında da olabilir. Bu noktada alan adı süresi sorgulama da yapmanız gerekebilir.

Hosting ve alan adı ile web sitenizi şekillendirebileceksiniz. Web sitenizin en iyi biçimde hizmet vermesi ve verimli olması adına Güzel Hosting firmasını tercih edebilirsiniz. Siteniz için ram, işlemci, alan adı gibi temel birimleri en iyi biçimde sunacak olan Güzel Hosting sitesini hemen şimdi inceleyin, web sitenize kolayca kavuşun!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ