Akıllı Gündem

Hisselerdeki Hareketlilik FX Likiditasyonunu Teşvik Ediyor

Hisselerdeki Hareketlilik FX Likiditasyonunu Teşvik Ediyor

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Bu haftanın tehlikeli derecede vahşi dalgalanmalarının ardından, yatırımcılar, ABD dolarını ve Japon Yen’ini süreç içinde artırarak kar elde etmeye ve yüksek beta işlemlerini azaltmaya devam etti. Bir kısmı, erken New York (NY) oturumuna 400 puandan fazla başlayan ancak günü yalnızca 80 puan artış ile bitiren Dow hisselerinde gün içindeki vahşi dalgalanmalarla yapmak zorunda kalmıştı. USD/JPY çiftindeki güçlenme ile Euro ve Kanada dolarlarındaki eş zamanlı düşüşler, tacirlerin bugünün toparlanmasına doğru likiditasyona devam ettiğini gösteriyor. Pek çok majör döviz geçtiğimiz ay boyunca güçlü hamlelerin tadını çıkardı ve son volatilite oldukça gerekli bir uyarı alarmı oldu. Dün bahsettiğimiz gibi, yatırımcılar aynı hevesle dönmeyecek ve şimdiye kadar FX piyasasında, ABD getirilerinin artmaya devam etmesiyle tamamen dönüş yaşamadılar. Bugün ABD için yayınlanacak bir ekonomi raporu yoktu, ancak birkaç Fed yetkilisinden duyumlar aldık. FOMC seçmeni Dudley “büyük bir gümbürtü” değil diyerek tanımladığı hisse piyasalarındaki son düşüşleri ciddiye almadı. Ekonomik görünüme karşı bir sonucu olmadığını ve sürekli hale gelmediği takdirde görüşüne etkisi olmayacağını söyledi. Aynı hissiyat Kaplan ile de paylaşıldı ve Evans politikadan söz etmezken, ABD ekonomisinin tüm güçte çalıştığını söyledi ve enflasyon artış gösterirse, gelecekteki sıkılaşmayı destekleyecek. Bu yılın seçmen üyeleri olmasa da, Bostic büyüme güçlü olursa faiz oranlarında yavaş ve kademeli artışlar görüyor. Dolar ayrıca 2 yıllık Senato bütçe anlaşmasından da bir destek gördü. Anlaşma hala Saray’dan geçmek zorunda ancak hükümetin kapanmasını engelleme hedefine ulaşacak. ABD için Perşembe günü yayınlanacak ekonomi raporu yok, dolar risk iştahından faydalanacak.

Bu haftanın en önemli gelişmeleri İngiltere Bankası’nın (BoE) para politikası duyurusu ve Çeyrek Dönemlik Enflasyon Raporları olacak. BoE yılın sonuna doğru faiz oranlarını artırdı ve yatırımcılar yeni bir sıkılaşmanın ne zaman olacağını bilmek istiyor. Son toplantılarında zamanlamaya dair bir ifadede bulunulmadı, ancak Para Politikası Komitesi Çeyrek Dönemlik Rapor ile bir rehberlik sunabilir. Ne yazık ki merkez bankasının sıkılaşma için acele etmesinde bir neden yok. Aralık ayındaki son toplantılarından beri imalat, hizmet ve inşaat sektör aktivitesi yavaşladı. Enflasyon artmasına rağmen, perakende satışlar keskin düşüş yaşadı. Daha da önemlisi, GBP dolar karşısında %5 artış yaşarken, 10 yıllık Gilt getirileri son toplantıdan beri 25bp artış yaşayarak, mali şartları zora soktu. Dövizin son güçlenmesi fiyat baskısının düşmesine neden olmalı. Çeyrek dönemlik raporun iyimser bir tonda olacağına inanırken, merkez bankası enflasyonun zirve yapmasına vurgu yapacak. Sterlinin tepkisi öngörülerindeki değişimlere ve Carney’nin değerlendirmelerine bağlı olacak. Çeyrek Raporun tonu genelde büyüme öngörülerinin yükseltilmesi ve düşürme risklerine yapılan küçük bir vurguyla iyimser olur. Bu da, GBP/USD çiftini 1,4150’ye geri döndürecek faiz artırımının yolda olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, Çeyrek Dönem Raporu beklentilerin altında kalır ve BoE Yöneticisi Carney yatırımcıların beklediği kadar şahin olmazsa, GBP/USD 1,3775 seviyesine doğru batabilir.

Diğer yanda, piyasa Angela Merkel’in Sosyal Demokratlar (SDP) ile olan koalisyon anlaşmasını hiçbir şekilde ciddiye almadı. Bu politik kazanım EUR/USD için kaçınılmaz bir şekilde pozitif olmalıydı ancak toparlanma yerine çifti 2 haftadır ilk defa 1,23 seviyesinin altına indi. Buradaki sorun, anlaşmanın önümüzdeki hafta yapılacak posta oylamasında henüz SDP’nin 460 bin üyesinin onayından geçmemiş olması ve onlar bir anlaşmayı destekleme eğiliminde değiller. Alman endüstriyel üretimi de döviz üzerinde ekstra bir baskı yarattı. Yarının ticaret dengesi ve cari işlemler bilançosu etkileri, Euro piyasanın sterlin ve Amerikan doları iştahından faydalanırken, sınırlı olacak. Perşembe günü EUR/GBP için büyük bir gün, çift ya aniden yükselebilir, ya da 89 sent zirvesini pekiştirebilir. EUR/USD için bir sonraki destek seviyesi 1,22.

Yeni Zelanda doları Merkez Bankası para politikası duyurusunun ardından adeta bir kaya gibi düştü. Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) faiz oranlarını değiştirmedi, ilk çeyrek GSYİH öngörülerini %1,2’den %0,8’e düşürerek piyasayı şaşırttı. Hükümet politikalarının net etkilerinin beklenenden daha az olacağına dair endişelerle hareket eden bu değişim oldukça önemli. Banka, dar işgücü piyasası şartları, zayıf büyüme ve enflasyon sebebiyle yakın bir zamanda faiz oranlarını artırmayı düşünmeyecektir. Yeni Zelanda Merkez Bankası, dövizin güçlendiğini kabul etti ancak artışın Amerikan dolarına bağlı olduğunu ifade etti. Bu aklın bir köşesinde dursun, basın toplantısında Yönetici vekili Spencer NZD’nin gücünü önemsemedi ve ‘henüz çok bir hareketlilik yok ve bu seviye için endişe duymuyoruz’ dedi. Avustralya ve Kanada dolarları günü Amerikan doları karşısında düşük bitirirken, tacirler güçlü verileri göz ardı etti. Beklenenden hızlı gerçekleşen inşaat sektörü büyümesi, AUD/USD çiftindeki düşüş engellemeye yardımcı olamadı, USD/CAD inşaat izinlerindeki güçlü artışa rağmen getirilerini artırdı. İki döviz de emtia fiyatlarındaki düşüş ve risk çözülmesinin devam etmesinden etkilendi. Yarın da devam edecek olan çözülmeyle, AUD iş güveni raporunu umursamayacak gibi duruyor ve CAD tacirleri geçmiş konut verilerini bekliyor. Çin Ocak ayı ticaret dengesi raporu bu akşam yayınlanacak ve sonuçlar beklentileri karşılamayabilir ancak AUD ve NZD üzerinde önemli etkiler gösterebilir.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ