Akıllı Gündem

Hindistan’dan WhatsApp’ı hedef alan flaş karar!

WhatsApp, Hindistan’da açılan dava nedeniyle zor günler yaşıyor. Peki bu davada konu ne, WhatsApp ve Facebook’tan ne isteniyor?

Hindistan’dan WhatsApp’ı hedef alan flaş karar!

Hindistan’ın, yeni veri paylaşımı politikası üzerine WhatsApp‘a açtığı gizlilik davası, mahkemenin Facebook ve WhatsApp’tan cevap talep etmesiyle birlikte hız kazandı.

WhatsApp’ın 2010’da kullanıma açılmasıyla birlikte yayınlanan gizlilik politikası, kullanıcı verilerinin kimseyle paylaşılmamasını sağlıyordu. Facebook’un 2014’te uygulamayı satın almasının ardından WhatsApp, yaptığı açıklamada gizlilik politikasının değişmeyeceğini söylemişti.

Böyle demiş olmasına rağmen WhatsApp, geçen yıl telefon numarası gibi bazı kullanıcı bilgilerini Facebook ve alt şirketlerle paylaşacağını bildirince ortalık karıştı. Facebook’un savunması, bu bilgiler sayesinde daha iyi arkadaş tavsiyesi hizmeti ve daha alakalı reklamlar sunabilecekti.

Chip’te yer alan habere göre, Delhi Yüksek Mahkemesi, şimdi WhatsApp’tan, uygulamayı 26 Eylül 2016’dan önce silen kullanıcıların verilerini silmesini talep ediyor. Mahkeme ayrıca, Hindistan hükümetinden WhatsApp benzeri mesajlaşma uygulamalarının gözlem altında tutmasını istedi.

Ücretsiz bir hizmet olan WhatsApp, Hindistan‘da kablolu telefon gibi yaygın şekilde kullanılıyor ve doğal olarak kullanıcılar da uygulamanın gizlilik politikasının güvenli olmasını istiyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ