DOLAR
16,6999
EURO
17,4962
ALTIN
969,02
BIST
2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Cuma Açık
30°C
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Parçalı Bulutlu
27°C
Pazartesi Açık
28°C

Hiç büyüme öngörülmeyen pazarda yüzde 60 büyüme yaşandı!

ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, Akıllı Gündem Ankara Temsilcisi Hünkar İnam ile gerçekleştirdiği röportajda pazar dinamikleri hakkında önemli ipuçları verdi

TBD tarafından “Küresel Salgın ve Dijital Gelecek” Teması ile Antalya’da yapılan TBD Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği Altın sponsoru Asus‘un, Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler ile ilginizi çekecek bir röportaj gerçekleştirdik.

1) Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Ege Üniversitesi mezunuyum. TESPO, Yıldız Holding ve ASUS gibi yerel ve global firmalarda 20 yıla yakın bir süre ürün yönetimi alanında farklı sorumluluklar üstlendim. ASUS serüvenim 2010 yılında Notebook grubunun Ürün Müdürü olmamla başladı. Sırasıyla Ürün Grup Müdürlüğü ve ASUS’un akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve aksesuar ürünlerinin satış ve pazarlama faaliyetlerini içeren Tüketici Ürünleri Grup Müdürlüğü görevlerini yürüttüm. 2017 yılından bu yana ASUS Türkiye Sistem İş Birimi’nde Ülke Müdürü olarak görev yapıyorum.

Hiç büyüme öngörülmeyen pazarda yüzde 60 büyüme yaşandı!

ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler

2) 2021 yılı ASUS için nasıl geçiyor?

Bir yıl daha geriye gidersek; pandeminin hayatımıza ciddi etkilerinin olduğu 2020 yılı hepimiz için sürpriz bir yıldı. Yılın başında pazarda hiç büyüme öngörmezken %60 civarında bir büyüme yaşandı. Bilgisayar kullanım oranları iş, eğitim ve oyun odağında her kategoride beklenilenin ötesinde bir artış gösterdi. Büyüme trendi 2021 yılında da devam etti. Bilgisayar yenileme döngüsü düşse da satış oranlarındaki artış sürüyor. 2021 yılında ürün tedarikinde sektör olarak ciddi sıkıntılar yaşasak da ASUS hedeflerine büyük ölçüde ulaşmayı başardı. 2021 yılında %30-40 bandında büyüme hedefi koymuştuk, yılı bu hedefimizi gerçekleştirerek kapatacağız. Tüketici bilgisayarı pazarında ilk iki markadan biri olarak pazar payımızı koruduk. Oyun bilgisayarlarında ise %30’luk pazar payı ile lider markayız. 2020 yılında girdiğimiz kurumsal bilgisayar pazarında ise hem kamu hem de özel sektörde güzel projelere imza attık.

Tüm bunların yanı sıra yıl boyunca pek çok yeni modelimizi ve teknolojimizi tüketicilerimizle buluşturmaya devam ettik. OLED ekranlı dizüstü bilgisayarlarımızın lansmanlarını gerçekleştirdik. Ergonomik tasarım, screenpad, çoklu ekran bulunduran bilgisayarlar, oyun bilgisayarları için özel soğutma sistemleri gibi farklı kullanım senaryolarını destekleyen birçok teknolojiyi bu yıl da sektöre kazandırdık.

3) Pandemi süreci hedeflerinizi olumlu ya da olumsuz nasıl etkiledi?

Genel olarak bilgisayar pazarı pandemi sürecinden olumsuz etkilenmedi. Pandemi ile birlikte uzaktan çalışma modellerinin benimsenmesi, evde daha fazla vakit geçirip multimedya bilgisayar çözümlerin talep edilmesi ya da daha fazla oyun oynarak vakit geçirilmesi dizüstü bilgisayarlara olan talebi oldukça artırdı. Dolayısıyla hem sektör hem de bizler öngörülerimizin üzerinde büyüdük.

Ancak pandemi sürecinin sektöre en olumsuz etkisi tedarik problemleri oldu. Pandemi dönemiyle başlayan panel ve işlemci gibi girdilerdeki problemler dönem dönem bellek, optik ve anten gibi parçalarda da kendini gösterdi. Bu nedenle talep artışı devam etmekle birlikte tedarik problemi artış oranlarını etkiledi.

ASUS olarak bu dönemde tedariki daha stabil olan premium ürün gruplarında; OLED ekran teknolojisi gibi insan sağlığını ve konforunu düşünen modelleri ön plana çıkartarak pazarda farklılaşma sağlayarak çalışmalarımızı sürdürdük.

4) ASUS, Türkiye pazarını nasıl görüyor?

Teknoloji dünyası son 30 yılda eşsiz bir dönüşüm geçirdi. Türkiye pazarında uzun yıllardır faaliyet gösteren ve bu ülkenin potansiyeline inanan global bir şirket olarak, Türkiye’deki teknolojik gelişimin yaşamı kolaylaştırma ekseninde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Kuşkusuz bu gelişimin en büyük aktörlerinden biri de ASUS. Türkiye bizim için en büyük potansiyele sahip ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’nin genç nüfusa sahip oluşu, gelişen ve büyüyen bir pazara sahip olması bizim için çok değerli. ASUS olarak, hem günlük yaşamda, hem de profesyonel iş dünyasında öncü teknolojilerle tüketicinin karşısına çıkıyoruz ve karşılaştığımız ilgi, Türkiye’deki kullanıcının teknolojiyi tümüyle benimsediğini ve hayatının tüm alanında etkin biçimde kullandığını çok net bir şekilde gösteriyor. Bu ilgi ve talep bizi kayıtsız bırakmıyor ve farklı kategorilerde farklı ürün gruplarımızla tüketicinin karşısına çıkıyoruz. 2020 yılında büyük potansiyel gördüğümüz kurumsal pazara da giriş yaptık ve yoğun ilgiyle karşılaştık. Türkiye pazarı için kusursuz teknoloji, tasarım ve inovasyon odağında durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz.

5) ASUS’un 2022 yenilikleri neler olacak?

İnovasyon ASUS’un genlerinde var. Her 6 ayda bir tüm modellerimiz yeni jenerasyonları ile değiştiriliyor. Neredeyse yılda iki kez tüm ürün gamımız değişiyor diyebiliriz. Her yıl çok ciddi Ar-Ge yatırımları ve ekibiyle geliştirdiği teknolojileri sektöre kazandırıyor. Dolayısıyla 2022 yılında da inovasyonun sınırlarını zorlayan ürün portföyümüzü daha da genişleterek tüketicileri heyecanlandırmaya devam edeceğiz.

Ancak burada yenilikten ziyade önemli bir önceliğin altını çizmek istiyorum. ASUS, çevreye duyarlı sürdürülebilir bilişiminin önde gelen firmalarından biri. 2000 yılında resmen duyurulan GreenASUS girişimiyle, modern bilgisayar kullanma taleplerinin, özellikle çevreci zihniyetin kurumsal kültüre yerleşmesiyle dünyayı koruma gereksinimine uyum sağlayabileceğini kanıtladı ve bilişimin çevre üzerindeki etkisini hafifletmeye giden yolda sektöre öncülük ediyor. GreeASUS, yasal direktiflere uygun çevre dostu ürünler sunulmasından da öte, ASUS’un tüm işlevsel birimleri ve ürün iş birimleri dahil olmak üzere baştan aşağı, firma genelinde yürütülen bir vizyon. ASUS’un gündeminde yeni ürün ve teknolojiler kadar artık bu vizyon var. Dolayısıyla bu vizyonun yansımalarını gerek ürün gerekse teknoloji anlamında daha baskın hissedeceğimizi söyleyebilirim.

Piyasaya sunduğumuz ürünlerin doğa dostu olmaları yine önceliğimiz olacak. Üstelik bunları sadece sözlü olarak da ifade etmiyoruz, global olarak açıkladığımız önemli hedeflerimiz var. Ürün verimliliğinden, kalitesinden, sağlığından ve çevreden ödün vermeden, alternatif teknolojiye sahip halojensiz bileşen ve ürünlerin oranını artırmayı taahhüt ettik. 2018 yılından bu yana yılda 60 bin tane eko etiket kazandık. Türkiye’nin önümüzdeki dönem en büyük hedefi, 2053 yılına kadar karbon salınımını nötr hale getirmek. Hem Türkiye hem de iklim anlaşmasında olan birçok ülke gibi biz de bu hedeflere paralel olarak 2025 yılına kadar sera gazı emisyonlarını %50 azaltmayı ve ana ürünlerimizin enerji verimliliğini %50 artırmayı hedefliyoruz. 10 Kasım’da yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması’nın bu hedeflerimiz için önemli bir gelişme olacağına inanıyoruz. Dolayısıyla 2022 yılında da enerji verimliliğini artıracak ve çevresel etkileri azaltacak ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.

6) ASUS’un 2022 için pazar hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Bu yıl olduğu gibi 2022 yılında da bilgisayar sektöründeki teknoloji lideri konumumuzu korumayı hedefliyoruz. Bir önceki yıla oranla satış adetlerimizi artırıp pazar payı olarak ilk ikide olan yerimizi korumak, aynı şekilde oyun bilgisayarlarında pazar payımızı artırarak 1.’lik pozisyonumuzu korumak da hedeflerimiz arasında.

Kurumsal pazarda ise, 2020 yılından başlayarak takip eden 3 yıl içinde pazar payımızı yüzde 20 seviyelerine çıkartarak EEMEA bölgesindeki gücümüzü Türkiye kurumsal pazarında da göstermek istiyoruz. Kurumsal ürünler pazarında etkin bir oyucu olmak, 2022 hedeflerimiz arasında. Özellikle tüm işletmelerin daima birinci önceliği olan bilgi ve veritabanı güvenliğinden yola çıkılarak tasarlanan kurumsal ürün serilerimiz, üretkenlik açısından sunduğu avantajlarla da ön plana çıkıyor. Kurumların farklı alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamayı ve yüklerini hafifletmeyi hedefliyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar