Akıllı Gündem

Her burun eğriliği deviasyon ameliyatı edilmeli mi

Burun kemiğinde oluşan eğrilikler nedeniyle nefes almayı engelleyen her deviasyon ameliyatı gerekiyor mu? Deviasyon ne zaman ameliyat edilmeli?

Her burun eğriliği deviasyon ameliyatı edilmeli mi

Ülkemizde nüfusun büyük bir kısmında belirgin burun eğriliği (burun içi deviasyonu) hastalığı bulunuyor. Hatta her iki kişiden birinin deviasyon sorunu olduğu iddia ediliyor. Ameliyat konusuna geçmeden önce, hastaların nefes almasını ve hayat kalitesini etkileyen deviasyonun sebepleri nelerdir diye kısaca değinelim isterseniz.

Deviasyonun sebebi nedir?

Burnumuzun yapısı gereği burun deliklerini ikiye ayıran, önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı mevcuttur. Genetik nedenli oluşabileceği gibi doğum sırasında veya sonradan olabilecek darbelerle bu yapıda sağa, sola kaymalar veya kınlmalar oluşabilir. Utma halk arasında burun kemiğinde eğrilik, tıpta ise septum deviasyonu adı verilir. Burunda dışandan da eğrilik olabileceği gibi, dışarıdan tamamen düzgün görünen bir burunda da kemik eğriliği (deviasyon) bulunabilir.

Burun tıkanıklığı neden olur?

Burun tıkanıklığı yapan nedenler arasında burun içi eğrilik ile burun etleri büyümesi yetişkinlerde ilk sırayı alır. Çocuklarda ise adenoid hipertrofisi yani geniz eti büyümesi en sık karşılaşılan nedendir. Ancak müzmin sinüzit, polıpli sinüzit, alerjik rinit, nonallerjik rinit burun çatısı darlığı, sinesi denilen burun içi yapışıklıklar gibi patolojiler de burun tıkanıklığının nedeni olabilir. Deviasyon sorununun çözümünün başında ameliyat geliyor. Deviasyon ameliyatı kararı özenli seçimlerle alınması gerekir.

Ne zaman ameliyat gerekir?

Her deviasyon için ameliyat gerekmez. Klinik açıdan anlamlı deviasyonlar, şikayet, bulgu, komplikasyon üçlüsü değerlendirilerek, hekim tecrübesiyle belirlenir. Genel bir kural olarak seplumun arka bölümündeki eğrilikler ancak ileri düzeyde olduklarında tıkanıklığa yol açarken, septumun ön bölümündeki eğrilikler hafif düzeyde bile olduklarında burun fonksiyonlarını bozabilirler. Eğrilik, özellikle önde burun çatısına yakın yüksek dar kısımlarında olursa, fonksiyonel etkisi fazla olur. Diğer taraftan deviasyonlar burun sırtı veya burun ucu hizasında olduklarında, burunun dış şeklinde bozukluğa da yol açıp estetik gerekçeyle ameliyat ihtiyaç doğurabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ