Akıllı Gündem

Hazır beton 13 ayın en durgun döneminde

Hazır beton faaliyeti 13 ayın en düşük değerini gördü.

Hazır beton 13 ayın en durgun döneminde

Hazır beton faaliyeti 13 ayın en düşük değerini gördü.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Şubat Ayı Raporu’nu açıkladı.

Hazır beton sektöründe faaliyet, güven, beklenti ve bileşik endeks olan Hazır Beton Endeksi’ni ortaya koyan Rapor’da, Faaliyet Endeksi’nin şubat ayında gerilemeye devam etmesi inşaat faaliyetlerinin zayıflamaya başladığını gösterdi.

Önümüzdeki döneme ilişkin beklentinin en yüksek değere sahip olması sektörün hazır beton ve inşaat faaliyetlerinin 2018’de yolunda gideceğine olan inancını ortaya koydu.

Faaliyet, güven, beklenti ve bileşik endeks olan Hazır Beton Endeksi’nin değeri önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergiledi. Özellikle Faaliyet Endeksi’nin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1’e yakın azalması, geride bıraktığımız şubat ayının geçen yıla kıyasla hazır beton üretimi noktasında zayıf geçtiğini gösterdi. 

Beklenti Endeksi’nde de, geçen yıla kıyasla benzer bir düşüş olması, beklentinin zayıf olduğunu ortaya koymaktadır. Güven Endeksi de geçen yıla kıyasla düşük görünüyor. 

FAALİYET ENDEKSİ DÜŞÜŞ GÖSTERDİ

Hazır Beton Faaliyet Endeksi şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9’luk düşüş gösterdi. Ankete katılan firmaların yüzde 27’si şubat ayında satışlarının arttığını belirtirken satışlarında önceki aya göre azalma olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 50 oldu. Alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 20 iken azaldı diyenlerin oranı da yüzde 57 olarak gerçekleşti. 

SEKTÖRÜN BEKLENTİSİ GERİLEDİ

İnşaat sektöründe önümüzdeki dönemde yaşanması muhtemel gelişmeleri göstermesi açısından önemli olan Hazır Beton Beklenti Endeksi’nin şubat ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 geriledi. 

Önümüzdeki üç ayda satışlarının artacağını düşünenlerin oranı yüzde 33 iken satışların azalacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 23 oldu. Gelecek üç ayda girdi stoklarını artıracağını söyleyen firmaların oranı ise yüzde 43 olarak gerçekleşti.

ENDEKSTEKİ GERİLEME İNŞAAT FAALİYETLERİNDEKİ ZAYIFLAMAYA İŞARET EDİYOR

Hazır Beton Endeksi Şubat Ayı Raporu sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Faaliyet Endeksi’nin şubat ayında düşüş göstermeye devam ettiğini, bu durumun 2018 yılının şubat ayında inşaat faaliyetlerindeki zayıflamaya işaret ettiğini söyledi. 

Önümüzdeki döneme ilişkin beklentinin en yüksek değere sahip olması, sektörün hazır beton ve inşaat faaliyetlerinin 2018’de yolunda gideceğine olan inancını ortaya koyduğunu söyleyen Yavuz Işık, “Güven Endeksi, geçen ayki yükselişten sonra kısmi bir azalma göstermiştir. Özellikle Faaliyet Endeksi’nin 13 ayın en düşük değerine sahip olması dikkat çekicidir. Endeksteki düşüş 4. ayına girmiştir. Şubat ayında beklenen toparlanma gerçekleşmemiştir. Mart ayı ile birlikte hissedilir bir hareketliliğin başlamaması durumunda, inşaat sektörünün durgunluğa girdiği söylenebilecektir. Bu yönüyle mart ayı göstergeleri 2018 açısından kritik önemi haizdir. Geride bıraktığımız şubat ayındaki gerileme, mevsimselliğin ötesinde bir boyuttadır. Söz konusu gerilemenin geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu, mart ayı ile birlikte daha doğru bir şekilde söylenebilecektir.” dedi.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ