Akıllı Gündem

Hazine ihaleler öncesi ROT’ta 1.84 mlyr TL’si piyasadan olmak üzere toplam 2.52 mlyr TL borçlandı

Hazine ihaleler öncesi ROT’ta 1.84 mlyr TL’si piyasadan olmak üzere toplam 2.52 mlyr TL borçlandı

İSTANBUL, 20 Mart (Reuters) – Hazine Mart ayı borçlanma programı çerçevesinde bugün gerçekleştireceği iki yıllık gösterge tahvilin yeniden ve yeni 10 yıllık gösterge olacak tahvilin ilk ihracı öncesi rekabetçi olmayan tekliflerde (ROT) 1.84 milyar TL’si piyasa yapıcı bankalardan (PY), 675 milyon TL’si kamudan olmak üzere 2,515 milyon TL borçlanma gerçekleştirdi. CBTI

Hazine bugün iki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı altı ayda bir yüzde 6.5 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili yeniden, yeni 10 yıllık gösterge olacak olan 8 Mart 2028 itfalı altı ayda bir yüzde 6.20 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili ilk kez ihraç edecek.

Mart ayında toplam 6 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 5.5 milyar TL’si piyasadan toplam 6.6 milyar TL’lik iç borçlanma yapmayı programlayan Hazine, bugün gerçekleştireceği iki ihale ile Mart ayı borçlanmasını tamamlamış olacak.

Hazine’nin iç borçlanmasını öngörüleri çerçevesinde tamamlaması için iki ihalede piyasadan ROT dahil toplam 3.24 milyar TL borçlanması gerekiyor.

İhalenin ayrıntıları şöyle:

* Hazine’nin iki yıllık gösterge tahvili yeniden ihracı öncesi PY’lere ROT satışı 1,053.4 milyon TL

* Hazine’nin yeni 10 yıllık gösterge tahvili ilk ihracı öncesi PY’lere ROT satışı 786.6 milyon TL

* Gösterge iki yıllık tahvilde PY’lerin ROT teklifi 2,340.8 milyon TL, kamulara satış 150 milyon TL

* Yeni gösterge 10 yıllık tahvilde PY’lerin ROT teklifi 1,748 milyon TL, kamulara satış 525 milyon TL

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ