Akıllı Gündem

Hayırlı olsun Türkiye için ilk tropikal kasırga alarmı verildi. Tropical Medicane geliyor!.

Hayırlı olsun Türkiye için ilk tropikal kasırga alarmı verildi. Tropical Medicane geliyor!.

Hayırlı olsun Türkiye için ilk tropikal kasırga alarmı verildi. ABD, Tayvan ve Japonya’dan gelen hortum, kasırga ve tayfun haberlerini duymaya alışkınız. Türkiye tarihi boyunca açıklanan ilk kasırgasına karşılamaya hazırlanıyor. Tropical Medicane kasırgasının 30 Eylül Pazar ya da 1 Ekim Pazartesi günü Türkiye’yi etkilemesi bekleniyor.

Küresel tahmin modellerine göre Türkiye’ye ilk kez kasırga geliyor. Tropical Medicane (tropikal depresyon) adı veren bu kasırganın büyük zararlara sebep olabileceği söyleniyor. Peki, Tropical Medicane (tropikal depresyon) kasırgası nedir? Kasırga nasıl oluşur? Meteoroloji’den Orta Akdeniz için tropik fırtına uyarısı geldi.

Ülkemiz önümüzdeki günlerde daha önce tanıklık etmediği ve yalnızca televizyonlarda gördüğü kasırganın etkisi altına girecek. Akdeniz üzerinde oluşan ve Tropical Medicane adı verilen kasırganın etkisi nasıl olacak?

Hayırlı olsun Türkiye için ilk tropikal kasırga alarmı verildi. Tropical Medicane geliyor!.

Tropical Medicane nedir? Türkiye’de Tropical Medicane kasırgası ne zaman olacak? soruların yanıtları Meteoroloji’den son açıklama sonrası gündemde araştırılan konular arasında. Meteoroloji Genel Müdürlüğü son dakika verilerine göre hava durumuna ilişkin yeni tahminlerde bulundu. Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de daha önce görülmemiş bir meteorolojik olay yaşanacak. Yurt geneli Tropical Medicane olarak adlandırılan kasırganın etkisi altına girecek. İyon Denizi üzerinden gelen kasırganın pazar ya da pazartesi günü yurda ulaşması bekleniyor. Türkiye’de daha önce görülmemiş bir meteorolojik olayın eşiğindeyiz. Son dakika hava durumu tahminlerine göre, Türkiye’ye adım adım bir kasırga geliyor. İyon Denizi üzerinden gelen kasırganın yönünün değişmemesi halinde kıyı Ege’de çok büyük zararlara sebep olabileceği tahmin ediliyor. Tropical Medicane ile ilgili merak edilenleri star.com.tr adresindeki bu haberimizde derledik.

Geçtiğimiz haftalarda özellikle ABD ve Filipinler’de etkili olan tropikal fırtınalar hayatı olumsuz etkilemiş, onlarca can kaybı ve yaralanmayla birlikte maddi hasara da neden olmuştu. Ancak, meteorolojik haritalarda daha çok kasırga ve tayfun olarak ifade edilen tropical medicane (tropikal depresyonun) Akdeniz’de görülmesinin beklendiği belirtildi. Meteoroloji son dakika olarak, yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesinin beklendiğini duyurd.

TÜRKİYE’DE TROPİCAL MEDİCANE KASIRGASI NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Tropical Medicane olarak adlandırılan kasırganın pazar ya da pazartesi günü yurdumuza ulaşması bekleniyor.

BU İLLERDE YAŞAYANLAR DİKKAT

Küresel tahmin sistemlerindeki modellere göre Türkiye’ye afet boyutunda hasarlar verebilecek bir meteoroloji olayı adım adım yaklaşıyor. Eğer İyon Denizi üzerindeki kasırga yönünü değiştirmezse 30 Eylül Pazar günü Ege kıyılarına ulaşması, en büyük etkiyi ise Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Balıkesir kıyıları hattında oluşturması bekleniyor. Kasırganın Ege Bölgesi’nin geçtikten sonra Marmara Denizi üzerinden İstanbul’u etkileme ihtimali de bulunuyor. Yakın tarihimizde bu şiddette bir fırtınanın yurdumuzu etkilediğine dair bir kayıt bulunmuyor.

METEOROLOJİ’DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Meteoroloji’den yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı;

“Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen Fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte Fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; Fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır.” denildi.

YUNANİSTAN’I VURMAZSA TEHLİKE BÜYÜK

Cumartesi günü Yunanistan’ın güneyine ulaşacak olan kasırga, eğer Yunanistan’da hiçbir kara parçasına yükünü boşaltmadan yurdumuz kıyılarına erişirse tehlike beklenenden daha büyük olabilir. Eğer kasırga Yunanistan’a yükünü boşaltmazsa beklenen rüzgarlarla beraber metrekareye 100 kilogram dolaylarında yağışı da getirecek.

BOFOR ISKALASINDA SON SEVİYEYE ULAŞILACAK

Bazı notkalarda 150 KM hızı aşması beklenen rüzgar tehlike oluşturacak. Özellikle kıyı kesimlerde ciddi etkiler oluşturabilecek rüzgar ve yağışlarla beraber metrelerce yükseklikte dalgalar da bekleniyor. İzmir’de bofor rüzgar ıskalasında son ölçek olan 12 bofor kuvvetine ulaşması bekleniyor.

NEDEN TROPICAL MEDICANE?

Akdeniz üzerinde oluşan bu kasırgaların adı “Mediterranean” ve “hurricanes” kelimelerin birleşiminden oluşuyor. Tropical Medicane adi verilen bu kasırgalar Akdeniz’in orta kesimlerinde etkili olurken, ilk defa yurdumuzu ciddi boyutta etkilemesi bekleniyor.

İyon Denizi üzerinden gelen Tropical Medicane olarak adlandırılan kasırganın yönünün değişmemesi halinde büyük zararlara sebep olabileceği tahmin edilirken, kasırganın pazar ya da pazartesi günü yurdumuza ulaşması bekleniyor.

İyon Denizi üzerindeki kasırga yönünü değiştirmezse 30 Eylül Pazar günü Ege kıyılarına ulaşması ihtimali bulunuyor. Ancak Meteorolojik haritalarda, Türkiye’deki etkisi düşük seviyede gösteriliyor.

Yakın zamanda tüm dünyayı yasa boğan yangın felaketiyle mücadele eden Yunanistan ise kasırganın şiddetini azaltmadan ulaşması durumunda ciddi tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Yunanistan’da hızını kesmeden ve yükünü kesmeden ilerlemesi durumunda ise Türkiye’de de etkili olabilir.

Şiddetli rüzgarların Akdeniz’de bot ve gemilere zarar vermesi beklenirken, Yunanistan ile Türkiye’nin kuzeydoğu kesimlerinde de şiddetli rüzgarların etkisini devam ettirebileceği, bunun da beraberinde dalgalar getirebileceği düşünülüyor.

‘Mediterranean’ (Akdeniz) ve ‘hurricanes’ (kasırga) kelimelerinin birleşiminden oluşan Tropical Medicane isimli kasırgalar genellikle Akdeniz üzerinde etkili oluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ