Akıllı Gündem

Hawking’in ölmeden iki hafta önce tamamladığı makaledeki sır

Beş gün önce yaşamını yitiren bilim adamı Stephen Hawking’in, paralel evrenin sırrını çözebilecek makalesinin ölümünden iki hafta önce tamamlandığı ortaya çıktı

Hawking’in ölmeden iki hafta önce tamamladığı makaledeki sır

Beş gün önce yaşamını yitiren bilim adamı Stephen Hawking’in, paralel evrenin sırrını çözebilecek makalesinin ölümünden iki hafta önce tamamlandığı ortaya çıktı

Geçen hafta yaşamını yitiren İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking’in son akademik makalesini ölümünden iki hafta önce teslim ettiği ortaya çıktı. Henüz basılmayan makalenin, “paralel evrenin” keşfi için temel oluşturabileceği ifade ediliyor.

Son revizyonları 4 Mart’ta, yani Hawking ölmeden 10 gün önce onaylanan, “Sonsuz Genişlemeden Sorunsuz Bir Çıkış” adlı makale, ünlü profesörün 1983’te yayınladığı Big Bang (Büyük Patlama) teorisinde bahsettiği çoklu evren teorisini bir adım öteye taşıyor.

Makaleye göre,  radyasyonun zamanın başlangıcından bu yana ölçümlenmesiyle çoklu evrene kanıt bulunabilir. Makale ayrıca, başka evrenlerin olduğunu kanıtlayacak bu verinin hesaplanması için gerekli derin uzay araştırmalarının matematik formüllerini barındırıyor. 

Makalenin yazarlarından Belçikalı fizik profesörü Thomas Hertog, çalışmalarının, “paralel evren” kavramını test edilebilir bilimsel bir çerçeveye oturtmayı amaçladığını söyledi.

Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi, The Sunday Times’a verdiği röportajda makaleyi teslim etmeden önceki son onayı almak için Hawking’le yüz yüze görüştüğünü de söyledi.

The Sunday Times’a göre şayet makalede bahsedilen kanıt bulunursa, bu çalışmanın yazarları Nobel Ödülü’ne aday gösterilebilir. Ancak Nobel kurallarına göre ödül, ölen kişilerin ardından verilemiyor. 

76 yaşında yaşamını yitiren Cambridge Üniversitesi profesörü Hawking, kara deliklerin radyasyon yaydığını, daha sonra da buharlaştığını savunmuş, kozmolojiye yeni bir bakış getirmişti. 

Hawking’in en bilinen eseri, Zamanın Kısa Tarihi isimli çalışmasıydı. 1988 yılında basılan kitap uzun yıllar en çok satanlar listesinin başında kaldı. Farklı dillere çevrilen kitap 10 milyondan fazla satış adetine ulaştı.

Hawking, Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen bir motor nöron bozukluğu olan ALS hastasıydı. Yetişkin hayatının büyük bölümünü de bu hastalık nedeniyle bağlı kaldığı elektrikli iskemlede geçirmişti.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ