Akıllı Gündem

Ham petrol fiyatları pek çok haftanın yükseklerinde geziniyor

Ham petrol fiyatları pek çok haftanın yükseklerinde geziniyor

Investing.com – Ham petrol fiyatları Çarşamba günü pek çok haftanın yüksek seviyelerinde geziniyor. Ortadoğu’daki gerilimlerin potansiyel bir arz bozulmasına neden olabileceği düşüncesi kadar, iyimser ABD stok verileri de destekledi.

ABD WTI ham petrol Mayıs kontratı 12 sent yükseldi ve Salı gününün üç haftanın yüksek değeri 63,98 dolara çok yakın bir seviyeye, 63,66 dolara ulaştı.

Öte yanda, Londra ICE Vadeli İşlemler Borsası’nda Brent Mayıs vadesi 11 sent artış ile bir önceki oturumda iki haftanın zirvesi 67,88 doları gördükten sonra, 67,55 dolardan işlem gördü.

Petrol fiyatları, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) Salı günü ABD ham petrol stoklarının 16 Mart ile biten haftada 2,7 milyon varil düşüş yaşadığını raporlamasının ardından desteklendi. Beklentiler 3,2 milyon artış olacağı yönündeydi.

ABD’nin İran üzerine yeniden yaptırım uygulayabileceği spekülasyonları ile emtia bir destek daha gördü. Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Mohammed bin Salman da bir devlet ziyareti için Washington’a vardı.

Ancak piyasa katılımcıları hala, ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günü yayınlayacağı petrol ve benzin stoklarına dair resmi verileri bekliyor.

Yüksek sondaj aktivitesi ABD ham petrol üretiminin günlük 10,38 milyon artış yaşamasına ve baş ihracatçı Suudi Arabistan’ı geçmesine neden oldu.

Analistler ve tacirler, artan ABD kayaç petrol üretiminin OPEC’in küresel arz fazlasını kontrol altına alma ve fiyatları destekleme çabalarını engelleyebileceğine dair uyarılarını yaptı.

OPEC Aralık ayında petrol üretimini günde 1,8 milyon bpd olarak 2018 sonuna kadar kesme konusunda anlaştılar. Zaten bir kez genişletilmiş olan anlaşma Mart 2018’de sonlanacak.

Öte yanda, benzin vadeli işlemleri %0,20 düşüş ile 1,967 dolar olurken, doğalgaz vadeli işlemleri 2,678 dolarda az değişim yaşadı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ