Akıllı Gündem

Ham petrol fiyatları olumlu görüşlerin azalmasıyla geriledi

Ham petrol fiyatları olumlu görüşlerin azalmasıyla geriledi

Investing.com – Ham petrol vadeli işlemleri ABD’de sondaj kuyusu sayısının artıyor olmasıyla birlikte iki haftanın en yüksek seviyesinden geriledi.

ABD’de Nisan vadeli WTI ham petrol 21 sent düşüşle 62,23 dolara geriledi.

Diğer yandan ICE Vadeli İşlemler Borsası’nda Mayıs vadeli Brent petrolün varili 0,11% düşüşle 66,14 dolara geriledi.

Petrol fiyatları, Baker Hughes’un Cuma günü ABD’de aktif sondaj kuyusu sayısının 16 Mart haftasında dört adet arttığını belirtmesiyle baskı altına girdi.

Yüksek sondaj faaliyeti ABD ham petrol üretimini günlük 10,38 milyon artırarak, en büyük ihracatçı Suudi Arabistan’ı geride bırakmasına neden oldu.

Endişelere ek olarak, OPEC ve Rusya 2018 için OPEC dışı arz artışının daha önce 1,40 milyon varil tahminlerine kıyasla 1,60 milyon varil olarak gerçekleşeceğine dair öngörüde bulundu.

Bununla birlikte, piyasayı yeniden dengelemek için arz kesintisi çabalarını sürdüreceklerini de ekledi.

OPEC Aralık ayında petrol üretimini günde 1,8 milyon bpd olarak 2018 sonuna kadar kesme konusunda anlaştılar. Zaten bir kez genişletilmiş olan anlaşma Mart 2018’de sonlanacak.

Veriler Uluslararası Enerji Ajansı’nın geçen haftanın sonunda gelecek yıl içim küresel bir petrol talebi artışı öngörülerini gölgede bıraktı.

Diğer yandan benzinin galonu 1,942 dolardan işlem görürken doğal gazın bir milyon BTU’su 1,48% düşüşle 2,655 dolara geriledi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ