Akıllı Gündem

Haftanın ilk işlem gününde fiyatlamalar nasıl oldu?

Haftanın ilk işlem gününde fiyatlamalar nasıl oldu?

Investing.com – Piyasalar haftaya ABD ve Çin arasındaki ticaret gerginliğiyle başladı ve ekonomik verilerin zayıf olduğu bugün volatilite de düşüktü. Dolar, geçen hafta önce Fed, ardından da Çin’e ek gümrük vergisi uygulanması kararının ardından düşüşe geçti.

ABD Başkanı Trump’ın önce ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi alınması kararı ile piyasalarda başlayan ticaret savaşları endişesi, Çin’e de 60 milyarlık vergilendirme kararı ile arttı. Dolar, artan endişelerle gerilerken altın, yen ve frank ise talebini artırdı. ABD Dolar Endeksi 89,0 seviyesine gerilerken euro, sterlin ve frank, bugün dolar karşısında yükseliş yaşıyor.

TL tarafına baktığımızda, gün içinde düşüş yaşayan TL, dolar karşısında değer kaybederek gelişen ülke varlıklarından negatif ayrıştı. USD/TRY kuru 4,0 seviyesinin hemen altında fiyatlanırken EUR/TRY de 4,95 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor ve sepet kur bugün döviz kurundaki artış ile 4,47’yi aşarak rekor kırdı.

Doların küresel piyasalarda zayıflamasına karşın USD/TRY kurundaki geri çekilmeler çok sınırlı kalıyor, buna karşın yine TL’deki düşüşten dolayı döviz kurları, altın fiyatları ve sepet tarafındaki yükselişler de ivme kazanıyor.

Haftanın ilk işlem gününde veri zayıf ve hareketlilik de dardı, yarın Euro Bölgesi’nden beklenti anketleri takip edilecek. ABD’den Mart ayı Conference Board Tüketici Güveni açıklanacak ve Fed yetkililerinin konuşmaları olacak.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ