Akıllı Gündem

GYİAD: Proje Bazlı Teşvik Sistemi Yan Sanayiyi de Hareketlendirecek

GYİAD: Proje Bazlı Teşvik Sistemi Yan Sanayiyi de Hareketlendirecek

“Süper Teşvik” olarak da adlandırılan Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin ekonomiye önemli bir katkı yapacağına inandıklarını söyleyen Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Başkanı Yiğit Savcı, “Ekonomiye direkt etkisini görmemiz 3-4 yılı bulacaktır ancak bu sürede, yani yatırım süreci boyunca doğacak ikinci-üçüncü halka işler kapsamında da sistemi değerli buluyoruz. Bundan yazılımdan hizmete tüm sektörler faydalanacak. Kurulacak her fabrikanın çevresinde ciddi bir yan sanayi oluşmasını sağlayacağı da muhakkak. Öyle ki ilerleyen aşamalarda KOBİ ölçeğindeki yan sanayi kuruluşlarının planlı bir şekilde kümelenmesine yönelik teşvikleri bile konuşabiliriz. Süreçte, ‘Sanayi-üniversite işbirlikleri’ ile bu kümelenmeler endüstriyel bölgeler olarak yapılandırılabilir. Bu, üretim teknolojilerinin ülkemizde taşınması anlamında da yararlı çalışmaların önünü açacaktır. Kısacası, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nde, yapının ‘kılcal damarları’ olarak tanımladığımız yan sanayinin değer üretiminde kritik bir rol oynayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile büyük ölçekli projeler ortaya çıkacağını söyleyen Yiğit Savcı, “Türkiye’nin orta-uzun vadeli ekonomik hedefleri için katkı sağlayacak olan büyük ölçekli projeler, ayrıca iş dünyası için de moral kaynağı olacak. Bu sayede, iş dünyası da kendi alanlarındaki yatırımlarda daha iştahlı bir hale gelecek” dedi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ