Akıllı Gündem

Günlük Stratejiler

Günlük Stratejiler

EURUSD

Tarım Dışı İstihdam rakamaları 200 bin kişi olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ortalama saatlik kazançlar verisi enflasyonda direk müdahil bir veri olduğundan dolayı son dönemlerde yakından takibimizde bulunuyor ve bu veri de %0.3 ile beklentilere paraleldi. İşsizlik oranlarında da bir değişim izlenmedi. ABD’ nin son dönemlerde, belki de hiç olmadığı kadar politik istikrarsızlık yaşaması ve buna rağmen ekonomik donelerinin beklentilere paralel ya da beklenti üzerinde açıklanması ekonomiye olan güven artırdı. Geçen işlem gününde de ABD ISM İmalat dışı PMI 59.9 ile beklentilerin oldukça üzerinde açıklandı. Bu etki ile birlikte küresel anlamda Amerikan dolarında güçlü kazançlar olduğunu gördük. Paritede 1.2520′ de oluşan ikili tepe formasyonundan dünkü analizimizde bahsetmiştik. Bu etki ile düşüşler bugün 1.2350′ ye kadar devam ettiğini gördük. Bu bölge önemli, eğer satış yönlü kırılabilirse 1.2350 – düşüşler 1.2280′ e kadar devam edebilir. Daha sonra ise 1.2165 düzeltmesi hedef olarak baz alınabilir. Yükselişlerin tekrar canlanması için 1.2390 direncini takip ediyor olacağız.

GBPUSD

Geçen gün ABD ISM İmalat dışı satın alma müdürleri endeksi beklentilerin oldukça üzerinde açıklanırken İngiltere bölgesinden Hizmet PMI rakamları beklentinin altında kaldı. Bu etki ile tekrar 1.4000 psikolojik eşiğinin altına çekilen GBPUSD paritesinde bu bölge oldukça önemli. Özellikle 1.4000 seviyesi hafif altında alım yönlü baskının güçlendiğini görüyoruz ki bölgede oluşabilecek sert alıcılı hareketler şaşırtıcı olamayacaktır. Tekrar 1.4000 psikolojik sınırı aşılabilirse alım yönlü baskı da gücünü hissetirebilir. Aksi takdirde geri çekilmelerin devam etmesi halinde 1.3900 seviyesi destek görevi görebilecek önemli bir seviye. Perşembe günü açıklanacak olan İngiltere Bölgesi enflasyon raporu ise fiyatlarda belirleyicilik yaratabilir.

ALTIN

Geçen gün ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde önce %2.88 daha sonra ise %2.70 seviyesinin altına doğru ilginç bir hareket vardı. Ayrıca dün Borsa endekslerinin bir çoğunda keskin kayıplar göze çarpıyordu ve bu da güvenli varlık denince tarih boyunca akla ilk gelen enstrümanlardan olan Altına olan talebi artırdı. Bu etkiler ile birlite dün Ons Altın fiyatlarında güçlü bir yükseliş yaşandı ve tekrar 1346 seviyesi test edildi. Ons Altında yükselişlerin devamlılık arz edebilmesi için 1350 direnci oldukça önemli. Bu direnç alım yönlü aşılabilirse yükselişler tekrar 1365 direncine kadar devam edebilir. Aksi takdirde tekrar 1330 seviyesine doğru bir geri çekilme oluşabilir. Değerli metalde orta uzun vade beklentilerimiz yükselişlerin devam etmesi yönünde.

PETROL

Geçen hafta Petrol fiyatları adına önemli gelişmeler mevcuttu. ABD bölgesinde üretim miktarları 1970 yılından itibaren ilk defa 10 milyon varil sınırı aştı ve bu rekor üretim rakamları diğer büyük üreticilerin dikkatini çekmeyi başardı. Ayrıca ABD Baker Hughes sondaj kuyu sayısında 6 adet artış söz konusuydu. Hatırlanacağı üzere OPEC üyesi ülkelerin arz kısıntı anlaşması gerçekleşmiş ve hala ülkeler arasında geçerliliğini koruyor. Böyle bir anlaşma sonrası ABD bölgesinde üretimin maksimum düzeylere ulaşması Petrol piyasasında yeni pazarlara hakim olma ihtimallerini de yükseltiyor. Bu da Petrol fiyatlarında kısmi düşüşlere sebep oldu. Ham Petrol varil fiyatlarında aşağıda 63.00, yukarıda 66.60 seviyeleri oldukça önemli. Bu iki seviyeden birinin kırılım yönü orta vadeli fiyatlamalar açısından bize işaret verecektir. Daha kısa vadede direnç olarak 63.80, destek olarak 63.00 seviyelerini takip ediyor olacağız.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ