Akıllı Gündem

Güney Kore ve ABD ikili serbest ticaret anlaşmasını revize ettiler, Güney Kore çelik kotasına uyacak

Güney Kore ve ABD ikili serbest ticaret anlaşmasını revize ettiler,  Güney Kore çelik kotasına uyacak

Hyunjoo Jin / Joyce Lee

SEUL, 26 Mart (Reuters) – Güney Kore, ABD Başkanı Donald Trump tarafından sert bir şekilde eleştirilen ABD-Güney Kore Serbest ticaret anlaşmasını(KORUS) revize etme konusunda ABD ile anlaştığını açıkladı.

Buna göre ABD’li otomobil üreticileri Güney Kore’de daha iyi piyasa erişimi kazanırken, Güney Koreli çelik üreticileri kotalara uymak zorunda kalacak ancak yüksek gümrük vergilerinden muaf tutulacaklar.

Sınırlı boyutta olarak yorumlanan değişiklikler Güney Kore’nin önemli ihracatı olan binek araba ihracatını etkilemiyor. Bu değişiklikler Trump’ın sert yaklaşımının bir küresel ticaret savaşı başlatabileceğine dair endişeleri gidermeye de yardımcı oldu.

Trump’ın, ithal çelik ve alüminyuma getirdiği gümrük vergilerinin ardından, 60 milyar dolara kadar değerde Çin malına gümrük vergisi getiren muhtırayı Cuma günü imzalaması, küresel ticaret savaşı endişelerini artırmıştı.

Trump Nisan ayında Reuters’a yaptığı açıklamada 2012’den beri Güney Kore karşısında ABD’nin ticareti açığını ikiye katlayan “korkunç” bir ticaret anlaşması olarak nitelediği bu anlaşmayı ya yeniden müzakere edeceğini ya da feshedeceğini söylemişti.

Bu anlaşmaya göre Güney Kore, Trump’ın ithal çeliğe getirdiği gümrük vergilerinden süresiz muafiyet alan ilk müttefik olması karşılığında, ABD’ye yaptığı çelik ihracatını son üç yılın ortalamasının yüzde 30’una düşürmek zorunda kalacak.

Geçtiğimiz hafta Trump, Kanada, Meksika, Avustralya ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere altı ticari ortağını Cuma günü yürürlüğe giren ithal çelik ve alüminyum gümrük vergilerinden geçici olarak muaf tutmuştu.

Güney Kore ticaret bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, bu vergilerden muaf tutulan Güney Kore’nin bunun karşılığında 2015-2017 arasında ABD’ye yaptığı yıllık ortalama çelik ihracatının yüzde 70’i ya da 2.68 milyon tonluk çelik ihracatı kotasına uymak zorunda kalacağını belirtti.

Bir bakanlık yetkilisi, Güney Kore’nin bu kotayı aşan çelik ürünlerini ABD piyasasına ihraç etmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ