Akıllı Gündem

Güçlü Risk İsteğiyle Birlikte Euro’nun Artışı Sonlanacak mı?

Güçlü Risk İsteğiyle Birlikte Euro’nun Artışı Sonlanacak mı?

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

ABD hisse senetlerinde artış sürdükçe, tüm majör dövizler bugün yüksek işlem gördü. Çin Başbakanı Xi’nin geçen gece yaptığı konuşmasında ticari gerilimleri artırmaktan kaçınmasının ve bunun yerine otomobil üzerindeki ticari tarifeleri indirme ihtimalinden ve fikri mülkiyet hakları üzerindeki yaptırımları azaltmasından bahsetmesiyle, yatırımcılar rahatladı. Beyaz Saray Ticari Danışmanı Peter Navarro’nun Çin ile ticari görüşmeler yapmak için kapılarının açık olduğunu söylemesiyle de cesaretlendi. Dow Jones 400 puan artışla kapadı ancak aşağı yönlü düşüş eğilimini kırmak için 24.750 üzerinde bir hamleye ihtiyaç var.

USD/JPY günün çoğunu 107 üzerinde geçirmesine rağmen, yatırımcıların Amerikan doları karşısında euro, sterlin Kanada doları, Avustralya ve Yeni Zelanda doları gibi yüksek beta dövizlerini tercih etmesiyle, getirilerini artırmada zorlandı. Üretici fiyatları beklenenden fazla artarak yarınki tüketici fiyatlarının artışı için zemin hazırladı. Veriler politik manşetlerden daha az önem taşımaya devam ediyor ancak FOMC tutanakları, Fed’in bu yıl faiz artırımlarını birkaç kez daha fazla yapabileceğini ve iyimser olduğunu piyasalara yeniden hatırlatabilir. Bunun yanında, en büyük risk hala manşetteki risk ve Başkan Trump her an ticari savaş riskini azaltabilir ya da artırabilir. İzlenmeye değer başka politik gelişmeler de oldu. Tom Bossert, İç Güvenlik Danışmanı ve Başkan Trump’ın Suriye ile anlaşması için Latin Amerika’ya yapacağı geziyi iptal etme kararı sonrası istifasını verdi.

Diğer yanda, EUR/USD çifti Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Nowotny’nin merkez bankasının tahvil alımını bu yıl bitireceğini söylemesinden sonra bir haftanın yükseğini gördü. Tek döviz 1,2340’ta bir duraksama sonrası 1,2379 seviyesine yükseldi. Bununla birlikte, ECB’nin görüşlerinin kendi görüşleri olduğunu ve yönetim konseyinin bir tepkisi olmadığını söylemesinden sonra neredeyse anında düşüş yaşadı. ECB Başkanı Draghi’nin dünkü olumlu değerlendirmelerinden beri bu gelişmeleri ilginç buluyoruz ve Avrupalı politikacıların büyümenin ilerlediğini düşündüklerine şüphe yok, yani gelecek rehberliğini yeniden değiştirme konusunda konuşmaya başlamaları uzun sürmeyecek. Ortalık durulduktan sonra, EUR/USD hala çıkış seviyelerinin üzerinde seyrediyor, 1,24 seviyesine doğru bir hareketlenmenin olası olduğu görülüyor.

Sterlin, güçlü İngiliz verileri ve İngiltere Bankası’nın (BoE) şahin değerlendirmeleri sayesinde bugün biraz destek gördü. Geçen ay toplantıda faiz artırımı lehine oy veren para politikası komitesi üyesi McCafferty’ye göre, merkez bankası para politikasını normalleştirme konusunu sürüncemede bırakmamalı. Meslektaşımız Boris Schlossberg’in ima ettiği gibi, “bu değerlendirme, BoE’yi Mayıs ayında bir artırım için dürtme gibi görülüyor.” Sterlin de “beklenenden daha iyi gelen BRC gibi benzer nitelikte rakamlarla desteklendi. İngiliz perakende satış talebinde aylardır ilk kez bir artış yaşandı ve %0,7’ye %1,4 artış görüldü.” İngiliz ticaret ve endüstriyel üretim rakamları yarın açıklanacak ve PMI imalat endeksinde geçen ay görülen küçük artış sonrası marjinal ilerlemeler bekleniyor.

Riskteki gelişmelerin en büyük faydalananları emtia dövizleri oldu. Avustralya doları getirilerini artırırken Yeni Zelanda ve Kanada dolarları da onu takip etti. Avustralya, ABD – Çin arasındaki ticari savaşla büyük satışlar görerek büyük darbe alacak olmasına rağmen, Çin’in gerilimleri yumuşatma girişimlerinden çok fayda gördü. Yuan’ı devalüe etme konusunda hala ciddiler, azalan alım gücü Avustralya için iyi bir haber olmayacak. Tüm bunlar ışığında, Avustralya işletme güveninin düşük olması sürpriz değil. Yeni Zelanda doları güçlenmeye devam ediyor, USD/CAD güçlü Kanada konut başlangıçlarını takiben 1,26 seviyesine doğru gerilerken, Yeni Zelanda doları 6 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Petrol fiyatlarındaki artış ve Kanada tahvil getirilerindeki değer artışı da çifti destekledi. USD/CAD şimdi 6 haftanın düşüklerinde işlem görüyor ve sonraki durağı 1,25 olabilir. Yatırımcılar hala çiftin düşmesine sebep olabilecek NAFTA duyurularını bekliyor.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ