Akıllı Gündem

Görünmezlik pelerini çok küçük nesneleri saklayabiliyor

Görünmezlik pelerini çok küçük nesneleri saklayabiliyor

Bilim insanları her iki üç ayda bir, görünmezlik pelerinlerindeki gelişmeleri duyuruyorlar; fakat hala marketten bir şey çalarken yakalanıyorum. Neye yarar ki?
Görünmezlik pelerinleriyle ilgili en son çalışma ise Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın enerji bölümündeki mühendislerce yapıldı. Mühendisler, mikroskobik nesneleri görünebilir ışıktan saklayabilen çok ince bir görünmezlik pelerini yapmayı başardılar.
Bu pelerinle daha öncekiler arasındaki fark ise; yeni yapılan pelerin, her şekil nesneyi gizleyebiliyor ve bunu havada yapıyor. Bu pelerin üzerinde çalışan Xiang Zhang: “İlk defa, 3 boyutlu bir nesne şekil farkı gözetmeksizin görünebilir ışıktan saklandı.” diyor. “Yeni ürettiğimiz görünmezlik pelerini ceket görünümünde ve yeniden tasarlayıp uygulamak çok kolay. Dahası iri ölçekli nesnelerde de işe yaraması olanaklar dâhilinde. ”

Açıp kapatma özelliği

Yeni görünmezlik pelerinlerinin çalışma prensibi de diğerleri gibi meta malzemeler vasıtasıyla pelerinin uç kısımlarındaki ışığı bükmektir. Yapılan testlerde, birkaç hücre büyüklüğündeki bir nesne başarıyla saklandı. Ceketten geri yansıyan kırmızı ışık, düz aynadan yansıyan ışıkla aynıdır.
Ayrıca görünmezlik etkisi isteğe bağlı olarak açılıp kapanabiliyor. Bununla birlikte, market hırsızlığı gibi günlük hayatta uygulanabilecek diğer birçok girişime önlem olarak çok hızlı optik bilgisayarlar, yüksek çözünürlüklü mikroskoplar hatta güvenlik şifrelemeleri bile mevcut.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ