Akıllı Gündem

Görünmez wireless sinyallerini görmek ister misiniz

Architecture of Radio uygulaması sayesinde görünmez wireless sinyallerini görebilirsiniz.

Görünmez wireless sinyallerini görmek ister misiniz

İnsan gözü muhteşem br yapıya sahip, ancak elektromanyetik dalgaların çok çok az bir kısmını görmemize izin verir. Eğer görülebilir spektrumun ötesindeki şeyleri görebilseydik dünyanın neye benzediğini hayal etmemiz bile zor olurdu. Ancak Architecture of Radio uygulaması az da olsa bize bunu gösterebilir.

Bu uygulama bize bir gerçeklik deneyimi sunuyor: iPhone’unuzu ya da iPad’inizi döndürün, cihazınız görünmez dünyaya açılan bir pencere haline dönüşecektir. Wireless’tan yayılan yuvarlak dalga yüzleri fark edebilirsiniz. Bunların kaynağı ise uygulamada yüklü ve birçok kamu veritabanından alınma. Bu kaynaklardan gelen dalgalar, uzaklığıa bağlı tahminler, yani cihazınız tarafından alınmış ölçüler değil. Dolayısıyla yaşadığımız görselleştirme deneyimi daha çok sanatsal bir deneyim aslında, elektromanyetik radyasyonu analiz eden bir görselleştirme değil.

Bu uygulama şu an Danimarkalı tasarımcı Richard Vijgen’in sergisinde sunuluyor. Vijgen, kendi websitesinde bu uygulamayı görünmez teknolojiyi bizim cihazlarımız sayesinde görünür kılan bir deneyim olarak anlatıyor.

iOS uygulaması bu ay başında 2.99 dolardan satışa sunuldu. Android kullanıcıları ise bunun için yeni yılı beklemek durumunda.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ