Akıllı Gündem

Görüldü bildiriminin ne kadar kötü olduğunu Facebook fark edemiyor

Sadece beğenme özelliği olsa yetmez mi?

Görüldü bildiriminin ne kadar kötü olduğunu Facebook fark edemiyor

Son zamanlarda bazılarımızın fark ettiği gibi artık Facebook’ta etkinlikler için de görüldü özelliği var. Bu özellik ile davet ettiğiniz kişilerden hangilerinin davete baktığını görebiliyorsunuz. Sanırım aynı soru sizin de aklınızda beliriyor: Neden?
Bu uygulama şimdilik sadece belirli bir sayıdaki insanı etkiliyor, yani büyük kitlelere ulaşması mümkün olmayabilir. Zaten kim böyle bir özellik ister ki?
Tek yaptığı ise insanlara “Ya hemen inandırıcı bir bahane bulamazsam.” diye korku salıp gelen etkinlik davetlerine bir daha asla bakmamalarını sağlamak. 10 dakikadan az bir sürede üretilen bahane, testi geçebilir; fakat 1 saatten uzun bir sürede üretilen bahane ne kadar etkilidir? İkincisi için iyi şanslar dilerim.
Yüzleşmek gerekirse okundu bildiriminin faydadan çok zararı var, özellikle de mesajlaşırken. Hepimiz mektup gönderdiğimiz zamanlara geri dönelim, demiyorum ama günümüzde iletişim yeterince hızlıyken okundu bildirimi acilliği dayatıyor. Basit bir etkinlik olan mesajlaşmayı (şimdiyse etkinlikleri) psikolojik açıdan mayınlı bir araziye çeviriyor.

“1 saat önce okudu, neden hala cevap vermedi?”
“Attığım mesajı 2.55’te görmüş, neden bana o saatte uyuduğunu söyledi?”
“Yemin ederim yazma baloncuğunu gördüm ama artık yazmıyor. Yeter artık, kafamdan çık git!”

Yeter

Görüldü bildirimi çift taraflı etki ediyor. Bazen Facebook’tan gelen bir mesajı okuyorum ama hemen cevap vermek istemiyorum. Okuduğum zamanla cevap verdiğim zaman arasındaki süreyi ise suçluluk hissi dolduruyor. Mesaj atan kişinin belli etmeden beni takip ettiğini hissedebiliyorum çünkü aynısını ben de yapıyorum.
Ayrıca gönderen kişinin mesajlarını okuduğunuzda bunun görülmesine izin vererek üstünlüğün sizde olduğunu göstermiş olursunuz. 10 dakika boyunca cevap vermemelerinin sebebi tabii ki kedilerini besliyor olmaları, peki ya sizin sebebiniz ne? Mesajı okuyup hiçbir şey yokmuş gibi devam ettiniz; fakat acı gerçekle mutlaka karşılaşacaksınız.
Bu yüzden özellik amacını aşmadan önce Facebook’tan kaldırmasını talep ediyorum. Sizden de içten bir isteğim var: Hadi hepimiz okundu bildirimini kapatalım ve insanların bazen bizi o kadar da umursamadığı gerçeğiyle yüzleşmeden mutlu yaşayalım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ