Akıllı Gündem

Google’ın şoförsüz araçları yayalarla nasıl iletişim kuracak

Google’ın şoförsüz araçları yayalarla nasıl iletişim kuracak

Bağımsız otomobillerin gelişimi büyük bir hızla devam ediyor, ancak bu araçların yasal hale gelmesinden önce yapılacak daha çok şey var. Bunlardan biri de bu otomobillerin yayalarla nasıl iletişim kuracağı konusu.

Google tarafından bu hafta alınan bir patent, şirketin şu anki düşüncesi hakkında bizlere ipucu veriyor: aracın gövdesinde bulunacak olan elektronik işaretler, aracın gideceği yönü gösterebilir ve böylelikle aracın yanındaki kişi aracın önünden güvenle geçebilir.

Yolcular araç içinde uyuyacağından ya da satranç oynayacağından sürücü ve yolcu arasındaki normal iletişim yolları kapalı olacak. Kimsenin eli yukarı kalkmayacak ya da yol hakkı için ışık kullanmayacak.

 

“Hayır, senden sonra”

Google’un şoförsüz araba filosundaki diğer patentlerdeki gibi bunların yola çıkmaya hazır araçlar yapacağının garantisi yok. Patent içeriği, işaretlerin yükses sesli uyarılarla desteklenmesi gerektiğini söylüyor, zira yaya geçidinde ters yönde duran biri işareti doğru algılayamayabilir.

Şoförsüz arabalar üstüne çalışan tek şirket Google değil tabi, tüm büyük üretici şirketler yazılımlarını ve donanımlarını geliştirmeye çalışıyorlar. Yeni arabalar gelecek 5 yıl içinde en azından bağımsız bir işlevselliğe sahip olacak gibi duruyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ