Akıllı Gündem

Google’ın hatası Japonya’yı internetsiz bıraktı

Google, Japonya’nın internetini kesti. İnternet devinin hatası Japonya’da internetin kısa süreli kesilmesine neden oldu. Kesintiden etkilenenler arasında çevrimiçi bankacılık, demiryolu, ödeme sistemleri ve oyun siteleri vardı.

Google’ın hatası Japonya’yı internetsiz bıraktı

Google’ın hatası sonucu Japonya’nın yarısında internet kesildi. Olay geçtiğimiz hafta cuma günü yaşanmıştı. İnternet kesintisi birkaç dakika sürmüş ve hata fark edildiği anda düzeltilmişti. Tabi bu arada kesintiden birçok kurum ve işletme etkilenmişti. Google, hatayı kabul etti ve hatayı üstlendi. Ancak Japon İçişleri Bakanlığı ve Haberleşme Bakanlığı gün içinde gelen binlerce şikayet sonrasında olayla ilgili soruşturma başlattı.

Google’ın “ağ yapılandırma hatası” sonrası ortaya çıkan kesinti 8 dakika kadar sürdü. İnternet kesintisi, finans sektörü, demiryolu, çevrimiçi şirketler, Nintendo gibi oyun şirketleri ve endüstri şirketlerini etkiledi. Aslında büyük bir felaketin eşiğinden dönüldü.  Kesinti ile ülkenin önde gelen internet servis sağlayıcılarından KDDI ve NTT Communications ise olaydan en çok etkilenen kurumlar oldu. Google özür dileyip sorumluluğu tamamen üstlense de ülkenin İçişleri Bakanlığı ve Haberleşme Bakanlığı gün içinde gelen binlerce şikayet sonrasında olayla ilgili soruşturma başlattı.

İnternet trafiğinin Google üzerinden yönlendirilmesi için büyük miktarda IP adresi mevcutmuş gibi görünüyordu. Bununla birlikte, bu IP adresleri aslında Japon İnternet servis sağlayıcılarına aitti. Bu yüzden, Japonya için tasarlanmış çok miktarda trafik, Verizon gibi büyük internet servis sağlayıcıları tarafından Google’a gönderildi. Ancak Google bir hizmet sağlayıcısı değil ve trafiği yönlendirmek için değildi. Bu nedenle Japonya için gönderilen trafiklerin tamamı hiçbir yerde gönderilemedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ