Akıllı Gündem

Google yüzbinlerce uygulamayı düzelttirdi

Google, uygulama mağazası Google Play’de yer alan 275.000’den fazla uygulamayı güvenlik açıkları nedeniyle düzeltirdi.

Google yüzbinlerce uygulamayı düzelttirdi

Teknoloji devi Google, geçtiğimiz iki sene içerisinde yüzbinlerce uygulamayı tamir ettirdi. Şirket, uygulama mağazası Google Play‘deki 275.000’den fazla Android uygulamasının geliştiricilerini güvenlik açıklarını kapatmaları için uyardı. Uygulamalarında bilinen bir açık bulunan geliştiriciler, App Security Improvement (ASI) programı kapsamında Google Play Developer Console üzerinden ve eposta ile birer uyarı aldılar. Başta sadece gömülü Amazon Web Services (AWS) oturum açma bilgilerini içeren program, geçen sene gömülü Keystore dosyalarını da taramaya başladı. Bu dosyalar, özel ve herkese açık şifreleme anahtarlarını içeriyor ve verileri şifrelemekte veya güvenli bağlantı kurmakta kullanılabiliyor.

ASI programının ilk günlerinde geliştiriciler sadece bir uyarı alsalar da 2015’te Google’ın uyarıları çeşitlendirmesiyle bu durum değişti. Firma, 2015’ten itibaren çoğu açığın onarılması için bir zaman sınırı koymaya başladı. Sorunları belirlenen tarih içerisinde onarmayan geliştiriciler, Google Play üzerinden söz konusu uygulamalar için güncelleme yayınlama yeteneğini kaybedebilecekti.

Google Play App Security Improvement programı, Nisan 2016’ya kadar 100.000 uygulamanın geliştiricisinin güvenlik açıklarını kapatmalarına yardımcı oldu. Android güvenlik programı müdürü Rahul Mishra’ya göre bu sayı, şu an neredeyse üçe katlandı ve 275.000’den fazla uygulamanın açıkları kapatıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ