Akıllı Gündem

Google ünlü ressam Mihri Müşfik Hanım’ı unutmadı

Google, Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını ilk başlatan kadın ressamı Mihri Müşfik Hanım’ı unutmadı. Google, Mihri Müşfik Hanım’ın doğum gününe özel Doodle hazırladı.

Google ünlü ressam Mihri Müşfik Hanım’ı unutmadı

Google, önemli kişileri ve günleri hatırlatmak için anasayfasında Doodle yayınlıyor. Google son olarak bugün Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını ilk başlatan kadın ressam olarak bilinen Mihri Müşfik Hanım’ı ana sayfasına taşıdı.

Bugün Mihri Müşfik Hanım’ın 131. doğum günü. Google’ın hazırladığı Doodle’da Mihri Müşfik Hanım, resim çizerken tasvir edilmiş.

Mihri Müşfik Hanım kimdir?
Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını ilk başlatan kadın ressamdır. Özellikle portreleriyle tanındı. Tanınmış kişilerin portrelerini yaptı; portresini yaptığı kişiler arasında Mustafa Kemal Atatürk ve Papa XV. Benedict de vardır. Kız öğrencilerin devam ettiği bir Güzel Sanatlar Akademisi olan İnas (Kız) Sanayi Nefise Mektebi’nin ilk kadın yöneticisi oldu; pek çok kadın ressamın yetişmesine emeği geçti. Resme olan tutkusu nedeniyle aristokrat yaşamını terk etti, bohem ve yoksul bir yaşam sürdü. Ressam Hale Asaf’ın teyzesidir. (Vikipedi)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ