Akıllı Gündem

Google, Pentagon’a kazan kaldırdı

Google’ın Pentagon’la birlikte yürüttüğü yapay zeka projesine karşı Google çalışanları 3 bin 100 imza topladı

Google, Pentagon’a kazan kaldırdı

Google’ın Pentagon’la birlikte yürüttüğü yapay zeka projesine karşı Google çalışanları 3 bin 100 imza topladı

Teknoloji devi Google’ın bazı çalışanları, ABD Savunma Bakanlığı’nın kalbi Pentagon’un yürüttüğü yapay zeka projesine karşı çıkıyor.

PCMag’ın haberine göre insansız hava araçlarının (drone) bombalayacakları hedefleri daha iyi tespit etmesi için geliştirildiği iddia edilen Maven Projesi ‘ne karşı Google’ın 3 bin 100’den fazla çalışanı imza topladı. Çalışanların Google CEO’su Sundar Pichai’ye ithafen yazdığı mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Sevgili Sundar,

Google’ın savaş endüstrisinde yer almaması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle Maven Projesi’nin iptal edilmesini ve Google’ın kendisinin ya da bağlantılı olduğu şirketlerin savaş teknolojisine dahil olmayacağı ile ilgili açık bir politika yayınlamasını talep ediyoruz.

Google’ın projeye katkıları bir gün Pentagon tarafından silah hâline getirilebilir. Teknolojilerimizin ahlaki sorumluluğunu üçüncü partilerin eline bırakamayız.

Üstelik Google’ın askeri araştırmalara katkısı şirketin itibarını zedeleyebilir ve bu nedenle işgücü kayıpları yaşanabilir. Microsoft ve Amazon gibi şirketlerin de Pentagon’la işbirliği yapıyor olması durumu Google için daha az riskli yapmamaktadır.

Google’ın kendine özgü tarihi, ‘Kötü Olma’ mottosu ve milyarlarca yaşama direkt ulaşıyor olması Google’ı diğer şirketlerden farklı kılmaktadır.” 

GOOGLE'IN KİŞİSEL VERİ SAKLAMA BOYUTU NE KADAR?
GOOGLE’IN KİŞİSEL VERİ SAKLAMA BOYUTU NE KADAR?

Alphabet çatı şirketinin altında faaliyet gösteren Google’ın, ABD ordusuna ait droneların görüntülerinin analiz edilmesi için Pentagonla çalıştığı ilk kez mart ayında duyurulmuştu.

Google’dan yapılan açıklamada teknolojilerinin “saldırgan” olmadığı, sundukları yapay zekanın sivillerin zarar görmesini engelleyeceği belirtilmişti. Maven Projesi’nin amacının dijital görüntülerdeki yüz ve nesnelerin daha kolay belirlenmesi olduğu söylemişti.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ