Akıllı Gündem

Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ile sayfaları hızlandıracak

Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ile sayfaları hızlandıracak

Geçtiğimiz Çarşamba günü Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages) adında yeni bir program denediklerini açıkladı. Bu program, kullanıcıların aradıkları makalelere yayıncı kuruluşlardan anında ulaşmalarını sağlıyor.
Ancak Facebook’un anlık makalelerinden ya da Apple Inc’nin Apple News uygulamasından farklı olarak yayıncılar Google’a makalelerini yayımladığı için para vermiyorlar.
Google’ın yayın kurul başkanı olan Richard Gingras programı tanıttığı basın toplantısında: “Burası anlaşma-sız bir dünya.” diye bir tanımlama yaptı.
Şu anki ana firması Alphabet Inc. olan Google halihazırda bu programı kullanıyor. Fakat yöneticiler programın herkesin kullanımına açılacağı zamanı açıklamaktan kaçınıyorlar.
Yayın kuruluşları, Web tabanlı içeriklerini, kendi uygulamalarındaki gibi sorunsuz bir şekilde yüklemek için çaba sarf ediyorlar. Ayrıca kullanıcıların bazı içerikleri engellemesini sağlayan reklam engelleme yazılımları (Adblockers) sitelerin daha kullanıcı dostu olmasını mümkün hale getirdi. Adblockers, kullanıcıları yüklenmesi uzun süren ve makalelerin formatını değiştiren reklamlardan kurtarıyorlar.
Google’ın programı hakkında düzenlenen panelde konuşan Cory Haik ise The Washington Post’un takipçilerinden %60’ının siteye mobil cihazla ulaştığını belirtti. Geçen 18 ayı, Post’un kendi uygulamasını geliştirmek için harcadığını ancak Web’in bambaşka bir dünya olduğunu da ekledi.
Bir diğer panel konuşmacısı olan Twitter’ın üretim müdürü Michael Ducker: ” Twitter Inc, Google’ın yeni projesini kullanan partnerlerden biri. Ayrıca bu programı kendi uygulamamızla bağlantılı hale getirmeyi planlıyoruz.” dedi.
The New York Times, Vox.com, Buzzfeed ve La Stampa da bu pilot uygulamanın diğer yayıncı kuruluşlarından birkaçı.
Son olarak Gingras’ın söylediğine göre yeni proje ilk olarak yeni yayıncı kuruluşlara açık olacak; ancak Google, Accelerated Mobile Pages’i sonradan diğer içerik sağlayıcılarına da açmayı planlıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ