Akıllı Gündem

Google Gmail Plus”ta kişi takip ve arkadaşımı bul nasıl yapılır

Arkadaşınızın, sevgilinizin nerede olduğunu merak mı ediyorsunuz? Google Gmal+ konum servisiyle sevdiklerinizin o an nerede olduğunu cep telefonunuzdan görebilirsiniz. Nasıl mı? İşte Google Gmal+’ta kişi takibi işlemi. Cep telefonunda kişi takip nasıl yapılır?

Google Gmail Plus”ta kişi takip ve arkadaşımı bul nasıl yapılır

Birçok kişi akıllı telefonlarından sevdiklerini ve arkadaşlarını takip etmek istiyor. App Store ve Google Play”de bu isteğe uygun onlarca uygulama mevcut. Ancak size bu yazımızda hiç bir uygulamaya gerek kalmadan Googl Plus üzerinden arkadaşlarınızla birbirinizin konumlarını google maps üzerinde takip etmeyi anlatacağız. Bilindiği gibi daha önce hizmette olan Google Maps yani Google Haritalardaki Latutide”nin yerine Google+ da konum paylaşımı özelliği eklendi. Google Plus Konum Paylaşım özelliği sayesinde Google Plus”daki arkadaşlarınıza konumunuzu gösterebilir ve onlarında size konumunu göstermesini sağlar. Diyeceksiniz ki Foursquare”den ne farkı var. Şöyle diyelim bunda sürekli olarak kendi kendine yenilenen bir sistem var ve sürekli takip olayı yapmanıza olanak tanıyor. Yani Check-in falan olmasına veya olmanıza gerek kalmadan 5 dk 10 dk”da bir yerler değişime uğramaktadır. Harita üzerinde Kim Nerde Nereye Gitmiş Görmek ve Takip Etmek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcılar, rahatlıkla Arkadaşları ve Çevreleri arasında konum paylaşımını gerçekleştirerek gün içerisinde kim nerede veya kendinin nerede olduğunu göstermeyi istenildiğinde size hiç bir ek uğraş çıkartmadan kendi telefonunuzun GPS”inden bilgi göndermeyi veya almayı sağlayabilirsiniz. Bu sayede sizde aynı şekilde arkadaşlarınıza nerede olduğunuzu sürekli harita üzerinden gösterebilirsiniz. Ancak Yer bildirimi Konum paylaşımı bu Android Samsung S4 S3 mini veya iOs yani iPhone 4 veya 5 gibi yani yeni model akıllı telefonlardan sağlanabilmektedir. Telefonunuzda Google+ ve Google Maps (Google Haritalar) Kurulu olması gerekmektedir. Birde Gmail hesabına ihtiyacınız bulunmaktadır.

Google Plus ile Telefonundan Nerede Olduğunu Öğrenme ve Yerinizi Paylaşma 1- Evet şu işlemleri yapmamız için Android veya iOs telefonumuzda Google+”ı açıyoruz ve Profiliniz yok ise profili oluşturuyoruz.

2- Ardından Google+ ekranında bulunan Her Şey’in yanındaki ok simgesine basıyoruz ve altta açılan menü içerisinden Konumlara giriyoruz.

İos işletim sistemli cihazlarda ekranın altında bulunan kırmızı Konum seçeneğine tıklıyoruz. iPhone veya iPad’de konum servislerinde Gmail+’a konum yetkisi vermediyseniz cihazınızda Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri adımlarını takip ederek Gmail+’ın konum servisini açın.

3- Seçeneklerden Konum Ayarlarına girelim.

4- Konum Ayarları içerisinden Konum Paylaşımını Aktif edelim. Ayrıntılı Konum Yani Sokağa Kadar Paylaşım vermek istiyorsanız; Burada çevrelerinizde ekli olan kişilerden hangilerine veya hangi gruba bu bilgiyi sağlayacağınızı belirtip ayarı kaydetmeniz gerekmekte. Düzenle Butonu ile bu ayarları gerçekleştirebilirsiniz. (GPS”in açık olması gerektiğini unutmayın.) Grupları veya kişileri belirttikten sonra sağ üstten bitti diyelim.

5- Gmail+’ta konumunu görmek istediğiniz arkadaşınızın isminin üzerine dokunun, gelen ekranda adının altında mavi yazıyla konumu yazacaktır. O mavi yazıyla yazan konuma tıkladığınızda harita otomatik açılarak arkadaşınızın konumunu gösterecektir.

Şehir Konumu Paylaşımı için;  Sadece hangi şehirde olduğunuzu belirtmek istiyorsanız bu ayarı kullanmanız gerekmektedir. Ancak bunu ayarlayıp Ayrıntılı konumu da Yalnızca siz olarak ayarlamazsanız hala ayrıntılı konum görüntülenebilir. Daha sonra Google+ da takip ettiğiniz kişiler Google+ kullanarak Konumlara girdiklerinde konumunuzu görebilirler. Sizde ekli olan kişilerden konum paylaşımını sizi dahil ettiği çevreye veya sadece size açmış ise onun telefonundan konum bilgisi size görüntülenecektir. Ayrıca Uygulamalar içerisinde Widgetler”den Google+ Konum Widgetini Telefonunuzun Ana ekranına eklerseniz her güncel bilgi geldiğinde bu widget üzerindeki yenile butonu sayesinde güncel bilgiyi alırsınız.

Bu ayarları yaptım ancak hala konum bilgisini yayımlayamıyor veya başkalarının nerede olduğunu göremiyorsanız.. 

Karşı kişinin ve kendi telefonunuzun Uygulamalar Bölümü İçerisinde Bulunan Google Ayarlarından Konuma Girin ve hangi mail adresinizden Google+”ı kullanıyorsanız o adresteki Konum Bildirmeyi ve Konum Bilgisine Eriş”i işaretlediğinizden emin olun. Ayrıca Senkronizasyonun Açık olduğundan emin olmak için Ayarlar”dan Hesaplar Bölümü altında bulunan Google Hesabınızın ekli olduğundan ve Google içerisine girdiğinizde Konum Ayarlarındaki Google Uygulamalarının Konum bilgisine erişebilmesine izin verin. Buradaki ayarları da gerektiği gibi ayarladıktan sonra tüm işlemleriniz tamamdır artık sürekli olarak Konum bilgisini gönderebilirsiniz.

Google+ Konum Paylaşımını Yer Bildirimini Kapatma; Kapatmak istediğinizde de Google+”dan Konum ayarlarına ulaşın ve Konum Paylaşımını Kapatın. Emin olmak içinde Uygulamalardan Google Ayarlarına Girince Konum Paylaşımındaki Ayarları değiştirin. Bu şekilde siz kapatırsanız sadece konumunu yayımlayanları takip edersiniz onlar sizi takip edemez Yada Şehir konumu ve Ayrıntılı konumu Yalnızca siz olarak ayarlarsanız Google+ içerinden yine kimse göremez. Bu şekilde diğer konum paylaşımı açık olan kişilerin konumlarını değişen periyotlarda yenilenen bilgi ile ara ara takip edebilirsiniz veya kapatabilirsiniz. Herhangi bir yenileme aralığı bulunmamaktadır. Yer değişime göre güncellendiği ve iphone için olan ayarları da Google sayfasında belirtilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ