Akıllı Gündem

Google Asistan veya Amazon Echo ile Mercedes otomobiller çalıştırılabilecek

Alman otomobil devi Mercedes, son model araçlarını Google Asistan ve Amazon Echo sesli asistan ile çalıştırıp/kilitleyen yeni bir sistem geliştirdi. Mercedes’in yeni özelliği ile uzaktan akıllı ev sistemleri de kontrol edilebilecek.

Google Asistan veya Amazon Echo ile Mercedes otomobiller çalıştırılabilecek

Şu anda yeni yeni kullanıma başlayan akıllı ev sistemleri, yakın bir gelecekte daha çok evde kullanılmaya başlayacak. Hemen hemen büyün teknoloji firmaları, akıllı ev sistemleri üzerine çalışmalarını hızlandırıyor. Google ve Amazon’da akıllı ev sistemleri geliştiren şirketlerin başında geliyor. İki şirketin sesli asistanları Google Asistan ve Amazon Echo akıllı ev sistemlerini mobil cihazlarla uzaktan kontrol etmenizi sağlıyor. Alman otomobil devi Mercedes’de bu iki teknoloji devi işbirliğine giderek akıllı ev sistemleri sektörüne adım attı.

Mercedes, her iki sesli asistanı araçlarına entegre ederek hem ev sistemlerini uzaktan kontrol etmeyi hem de Mercedes otomobilleri uzaktan çalıştırmayı mümkün kılan yeni bir teknoloji geliştirdi. Mercedes aracında bu sisteme sahip kullanıcılar, evden çıkmadan araçlarını çalıştırabilecekler. Bu kullanıcılar araçlarını sürerken, Google Asistan ve Amazon asistan sayesinde uzaktan evdeki lambayı, yanan ocağı ve prizdeki elektrikli aletleri kapatabilecek.

Mercedes-Benz hem Amazon Echo hem de Google Assistant’ın ABD’de piyasaya sürülen 2016 ve 2017 modellerinin tamamında çalışacağını açıkladı. Sistemi kullanabilmek için uyumlu bir arabanın yanı sıra, aktif bir Mercedes Me hesabına ve altı ayda bir ücretsiz denemeden sonra yılda 199 USD’ye mal olan Mercedes’in ABD’deki akıllı telefonu platformuna üyeliğe ihtiyacınız olacak. Sistem ABD’den sonra Avrupa ve diğer pazarlarada yayılacak.

21 Nisan’dan itibaren yeni Mercedes sahipleri araçlarını uzaktan çalıştırmak veya kilitlemek için Google veya Amazon Echo’yu deneyebilirler.

İşte Mercedes entegrasyonu gösteren tanıtım videosu:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ