Akıllı Gündem

Google, Android’deki CIA açıklarını onardığını duyurdu

Google, Wikileaks’in “Kasa Dairesi 7” isimli belgelerinde açığa çıkan Android’deki CIA açığı hakkında açıklama yaptı. Google’ın açıklamasına göre Android’deki CIA açığına karşı koruma sağlandı.

Google, Android’deki CIA açıklarını onardığını duyurdu

Amerikan İstihbarat Servisi CIA’in 2013-2016 yılları arasında internet erişimi olan hemen her cihaza sızdığı, Wikileaks’in “Kasa Dairesi 7” isimli belgelerinde ortaya çıkmıştı. iOS ve Android işletim sistemli telefonlar ve tabletler de, CIA’in sızdığı cihazlar arasında yer alıyor. Google, Android işletim sistemi hakkında çıkan bu bilgilerin ardından açıklama yaptı. CIA’in Android işletim sistemine sızdığını yalanlamayan Google, bu açıkların kapatıldığını duyurdu.
Google, Cnet’e yaptığı açıklamada yayınladığı güvenlik yamalarının ve güvenlik mekanizmalarının Android ve Chrome’daki “çoğu” açık karşısında koruma sağladığı konusunda “kendinden emin” olduğunu söyledi.
WikiLeaks’in yayınladığı verilerin bazıları 2013’lere dayandığı için Google’ın açıklaması sizi çok şaşırtmasın. Eski bir Android’li telefon kullanıyorsanız bile söz konusu açıkların çok uzun süre önce kapatılmış olması muhtemel. Sorun ise Android’li cihaz üreticilerinin sistem güncellemelerini düzenli olarak sunmamalarında yatıyor. Destek süresi çok çabuk biten veya ilgili güvenlik güncelleştirmelerini atlayan cihazların saldırılara açık kalmış olma ihtimali var.
İyi haber ise WikiLeaks’in CIA’ın kullandığı açıkları kapatmak üzere firmalarla çalışmak istemesi. Bu sayede Google’ın biraz daha rahat nefes alacağı söylenebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ