Akıllı Gündem

Google 200 bin dolar veriyor ama alan yok!

Google, mobil işletim sistemi Android’i hackleyen bilgisayar dahilerine 200 bin dolar ödül vereceğini açıkladı ama başvuran yok!

Google 200 bin dolar veriyor ama alan yok!

Google, mobil işletim sistemi Android’in güvenliğini artırmak için her yolu deniyor. Teknoloji devi Android’in güvenliği için 6 ay önce ödül programı başlattı. Google, Android’i sadece telefon numarası ve e-mail adresi ile uzaktan hack’lemeyi başaran ilk araştırmacıya 200,000$ ödül vereceğini açıklamıştı. Ancak kimse bu yarışmaya katılmadı.

İlk bakışta bu şirketin ne kadar güvenli bir işletim sistemi geliştirdiğini düşünmenize sebep olabilir, ancak bu şirketin düzenlediği Project Zero Prize yarışmasının niye bu kadar az ilgi çektiğinin gerçek açıklaması değil. Daha en başlarda, insanlar kullanıcı etkileşimine dayanmayan uzaktan hack’leme zinciri için 200.000$ ödülün çok az olduğunu söylemişlerdi.

Kullanıcılardan biri, yarışmanın orijinal blog gönderisine şu yorumu bırakmıştı: “Eğer biri bu yarışmayı kazansa bile, başka bir şirket bu açık için çok daha fazla para ödeyecektir.”

Google bu durumu kabul etmek zorunda kaldı ve bu hafta blog gönderisine bıraktığı notta şirket “ödül miktarı özellikle kazanmak için bulunması gereken açıkları düşündüğünüzde oldukça az” dedi.

Zimperium’un yöneticisi ve kurucusu Zuk Avraham da şu açıklamayı yaptı: “Uzaktan ve desteksiz şekilde bulunması gereken bu açıklar oldukça karmaşıktır ve yüksek miktarda hayal gücü gerektirir. 200.000$ kesinlikle yeterli bir ödül değil.”

Google’ın bu başarısızlığına rağmen, şirket halen hata bulanları ödüllendirme konusunda birinci konumda ve hem yazılım hem de online hizmetler alanında en başarılı güvenlik ödülü programları düzenlemiş durumda.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ