Akıllı Gündem

Goldman Merkez’den faiz artışı bekliyor

Uzlaşmalı döviz ihaleleri ile Merkez Bankası’nın zaman kazandığını belirten Goldman Sachs, eninde sonunda bankanın faiz artışına gideceğini öngördü.

Goldman Merkez’den faiz artışı bekliyor

Uzlaşmalı döviz ihaleleri ile Merkez Bankası’nın zaman kazandığını belirten Goldman Sachs, eninde sonunda bankanın faiz artışına gideceğini öngördü.

Goldman Sachs yükselen küresel faizler ve yerlilerin kısa pozisyonlanması nedeniyle TL’nin baskı altında kalmaya devam edeceği belirterek TCMB’nin 150 baz puan faiz artıracağını öngördü.

Aralarında Clemens Grafe’in de bulunduğu Goldman Sachs analistlerinin 3 Nisan tarihli raporunda Türkiye’de faizlerin artması gerektiği ancak TCMB’nin yalnızca piyasa baskısı yeterince arttığı durumlarda reaksiyon göstereceği belirtildi.

TCMB’nin TL uzlaşmalı döviz ihalesi miktarlarını artırma tedbirinin etkisinin sınırlı olacağını öngören kurum, ihalelerin temel amacının zaman kazanmak olduğunu ve geçmişteki sürece benzer olarak nihayetinde faiz artışının geleceğini tahmin etti. 

 

Raporda üçüncü çeyrekte TCMB’den 150 baz puan faiz artışı öngörüldü ancak Goldman Sachs zamanlama konusunda kanılarının güçlü olmadığı çünkü bu kararın lira üzerinde baskı oluşturan finansal ve ekonomik koşulların sonucunda gelebileceği kaydedildi.

Kurum, Türkiye’de çekirdek enflasyonun kademeli olarak gerilemeye devam edeceğini ancak yılın büyük bölümünde çift hanede kalacağını öngördü.

Raporda Türkiye ekonomisinin potansiyelinin üzerinde seyretmesinin enflasyon baskılarını artırdığı kaydedilirken cari açığın lira üzerinde baskı yaratmaya devam edeceği beklentisine yer verildi.

Goldman Sachs baz etkisinin gıda, ulaşım ve giyim kategorilerinde volatiliteye neden olacağını, ilk yarının sonuna doğru enflasyonun yeniden yükselişe geçeceğini öngördü. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ