Akıllı Gündem

GNC Türkiye’nin şubeleri teker teker kapanıyor

ABD’li vitamin ve bitkisel destek ürünleri şirketi GNC’nin Türkiye yapılanması küçülüyor. TMSF’ye devredilen şirketin mağazaları kapanıyor.

GNC Türkiye’nin şubeleri teker teker kapanıyor

Hürriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk, bugünkü yazısında GNC Türkiye‘nin son durumunu kaleme aldı. Özgentük, 2013’te TMSF’ye devredilen şirketin bugünlerde bazı şubelerini kapattığını ve ABD’li vitamin devi GNC’nin TMSF’nin ilgisizliğinden rahatsız olduğunu yazdı. İşte Özgentürk’ün kaleminden GNC Türkiye’de yaşananlar…

Vitamin ve bitkisel destek ürünleri üretiminde ABD’nin önde gelen markalarından GNC, Türkiye’ye 1994’de işadamı Kamuran Çörtük‘e ait Bakara İlaç firması ile girmişti. 2000’lerin başında TMSF’ye devredilen şirketin bugünlerde şubeleri teker teker kapanıyor…

Spor yapanlar yakından bilir. General Nutrition Center (GNC), vitamin ve bitkisel destek ürünleri üretiminde ABD’nin ünlü markalarından biri. 1935’te olan kurulan GNC’nin bugün 50 ülkede 5 bine yakın mağazası var. GNC Türkiye’nin macerası ise ilginç. Türkiye’ye 1994’de işadamı Kamuran Çörtük’e ait Bayındır Holding’in bir şirketi olan Bakara İlaç firması ile girmişti. Lisans alan Bakara, ilk mağazayı da 1998’de açmıştı.

5 KİŞİLİK YÖNETİM KURULU

Çörtük’ün şirketleri batık bankalar arasında yer alan Bayındır Bank nedeniyle 2000’lerin başında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. Ancak bu süreçte sahibi Eren Kale olarak görünen Bakara’nın Bayındır’la bağlantısı uzun süre kurulamadı.

Ancak TMSF uzun araştırmalar sonucu Bakara’nın Bayındır Grubu’na ait olduğunu 2013’te tespit etti. Şirkete el koyarak, 5 kişilik yönetim kurulu atadı. El konduğunda 70 civarında mağazası olan GNC Türkiye’nin TMSF tarafından atanan yönetiminde Mehmet Köklü Yönetim Kurulu Başkanı olurken, İsmail Hakkı Karacaoğlu, Cengiz Çendeoğlu, Mustafa Ertaş ve Ali Göçer Gelebeki ise, yönetim kurulu üyesi oldu.

TMSF bu yılın başında ise şirketi satışa çıkardı. 2016 başında Gulf Enerji, Özsüt ve Pastarom gibi şirketlere yatırım yapan Infinity Invest Holding’in, GNC’nin Türkiye’deki dağıtım haklarını satın aldığı açıklandı.

HIZLI BÜYÜME HEDEFİ

O tarihte gazetelerde yer alan haberlere göre holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aşur, sektörün gelişim potansiyeline inandıklarını belirterek, 18 ilde bulunan 67 mağazanın sayısının 300’e çıkarılacağını ve hızla büyüyeceklerini açıklıyordu. Bu satın almaya ilişkin Rekabet Kurulu’nun onayı da aynı günlerde yayınlandı.

Ancak son günlerde GNC’nin Türkiye’den gideceği konusunda çok fazla söylenti dolaşmaya başladı. Alışveriş merkezlerinde bazı mağazaların kapandığını görünce bir araştırma yaptım. Aldığım bilgilere göre GNC Türkiye’nin sahibi Bakara, Infinty Invest’e satılmamış. Infinty Invest’ten alabildiğim tek bilgi “artık ilgilenmiyoruz” oldu. GNC Türkiye lisansının sahibi Bakara şirketi hala TMSF’de görünüyor. Tabii TMSF’nin işi başından aşkın. FETÖ’den gelen 20 milyar dolarlık büyüklüğe sahip yüzlerce firma arasında GNC ile uğraşması zor görünüyor. ABD’li vitamin devi GNC’nin rahatsızlığı bundan kaynaklanıyor desek yanlış olmaz herhalde!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ