Akıllı Gündem

Gizemli bilançosu ortaya çıktı

Saudi Aramco’nun daha önce yalnızca özel yetkililere sunulan bilançosunun detaylarına Bloomberg ulaştı.

Gizemli bilançosu ortaya çıktı

Saudi Aramco’nun daha önce yalnızca özel yetkililere sunulan bilançosunun detaylarına Bloomberg ulaştı.

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Saudi Aramco’nun bugüne kadar yalnızca ayrıcalıklı hükümet yetkilileri ile az sayıda yöneticisinin görebildiği bilançoya göre şirket 2017’nin ilk yarısında elde ettiği 33,8 milyar dolar kar ile dünyanın en karlı şirketleri listesinde Apple, Samsung, JPMorgan gibi devleri geride bırakarak bir numaraya yerleşti.

Suudi Arabistan’ın gelirlerinin önemli bir kısmını sağlayan şirketin mali verileri, Suudi tahvillerine yatırım yapan yatırımcılar için olduğu kadar halka arz planlayan şirkete hissedar olmak isteyenler için de önemli bilgiler barındırıyor.

Bloomberg’in ulaştığı bilanço incelendiğinde şirketin neredeyse tamamen borçsuz olması ve üretim maliyetlerinin endüstrinin geri kalanı ile karşılaştırıldığında çok düşük kalması ilk dikkat çeken detaylar olarak görülüyor. Bloomberg’in ulaştığı Saudi Aramco “Bu doğru bir şey değil. Saudi Aramco finansal performansı ile ilgili spekülasyon hakkında yorum yapmaz” açıklamasında bulundu. 

Petrol fiyatlarına doğrudan bağlı olan şirket gelirleri, ham petrolün ortalama fiyatının 41 dolar olduğu 2016 yılının ilk yarısında 7,2 milyar dolar oldu.

Ancak Suudi Arabistan’ın sosyal ve askeri harcamaları finanse etme ve yüzlerce prensinin lüks yaşam tarzları dolayısıyla şirkete duyduğu bağımlılık nakit akışına ağır bir yük getiriyor. Petrol fiyatları arttıkça Aramco’nun vergi faturası da yükseliyor. Yüksek harcamalar halka arz sonrasında temettü ödemelerinin kapsamının sınırlandırılması riski anlamına geliyor.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman Aramco’nun halka arzının petrol sonrası döneme hazırlık olarak görürken yüzde 5 hisse satışı ile 100 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor. Suudi Prens şirketin değerini 2 trilyon dolar olarak görse de Sanford C. Bernstein & Co. ve Rystad Energy AS gibi kurumlar değerlemenin 1 ila 1,5 milyar dolar civarında olması gerektiğini düşünüyor. Hisse satışının ne zaman gerçekleştirileceği henüz bilinmiyor, şirketin finansal durumu da bugüne kadar şirkete dair bilinmeyenler arasında bulunuyor. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ