DOLAR
31,1858
EURO
33,7322
ALTIN
2.031,49
BIST
9.212,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
12°C
Pazar Az Bulutlu
16°C
SON DAKİKA
13:26 Ege Üniversitesi ‘İstihdam Ve Kariyer Günleri’nde Öğrenciler Turizmcilerle Buluştu
13:25 Abdülaziz Artık Anılar Biriktiriyor
13:23 Ege’de “Fulbright” Burs Programı Tanıtıldı
13:23 Oy Ve Ötesi Seçim Organizasyonunu Açıkladı
13:22 Samsun’a Yeni Havalimanı Müjdesi
13:18 Başkan Sarıkurt Ziyaretlere Sanat Molası Verdi
13:18 Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümünün Yürütmüş Olduğu En Uzun Soluklu Kazı
13:16 Tüik: Ocak Ayında Genel Ticaret Sistemine Göre İhracat %3,5 Arttı, İthalat %22,0 Azaldı
13:15 Tüik: Yapı Ruhsatı Verilen Yapıların Yüzölçümü %8,8 Arttı
13:13 Bim’den Hatay’a 21 Yeni Mağaza “Bölgenin Güçlenerek Ayağa Kalkması İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz”
13:12 Ing Türkiye Ve Kagider’in “Kadın Girişimcilere Turuncu Destek” Projesine Başvurular Devam Ediyor
13:12 Avrupa Yakası’nda Taşınma Hareketi Son 6 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi
13:11 Cev Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek Final Turu Rövanş Maçları Tivibu’da
13:00 Sistem Global: “Veri Güvenliği Önlemleri Düzenli Denetim Ve Güncellemelerle Sağlamlaştırılmalı”
12:45 Başkan İbrahim Sandıkçı’ya Esnaflardan Tam Destek
12:43 2024 Yılının İlk Çevko Vakfı Söyleşisinde Üniversitelerin İklim Elçileri Kürsüdeydi
12:41 Pasifik Teknoloji Titra Teknoloji’nin Yüzde 51’İni Satın Aldı
12:41 İsib, Climatherm Energy Fuarına Info Stand İle Katıldı
12:38 İzmir’de Özel Sektör Öğretmenlerine İndirimli Ulaşım İmkanı Yolda
12:37 Manisa’da 4 Milyon Tl’lik Menfez Projesine Start Verildi
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Girişimcileri önümüzdeki yıl neler bekliyor

Türkiye girişimcilik ekosistemi 2017 yılına umutlu giriyor. 2017’de TÜBİTAK, KOSGEB ve özel fon desteklerinin artması bekleniyor. 2017’nin melek yatırımcılık açısından da daha iştahlı bir yıl olacağı ifade ediliyor.

Girişimcileri önümüzdeki yıl neler bekliyor
17.12.2016 14:54 | Son Güncellenme: 31.05.2017 19:05
A+
A-

İnternet ve mobil üzerinden e-ticaret, pazar yerleri, paylaşım ekonomisi, online eğitim,
oyunlar, müşteriye özel üretim siparişleri olarak ifade edilen B2C girişimleri gelişmeye devam ederken,’büyük veri'(big data) 2017’ye de damgasını vuracak.
Bunların yanı sıra eğitim, tekstil-hazır giyim, kaferestoran, mobilya, mağazacılık, enerji gibi alanlarda franchising sektöründe öne çıkacak girişimlerin 2017’de büyüyeceği ifade ediliyor.

Dünya, teknoloji ve internet girişimlerinin zir­veye oturduğu bir yılı geride bıraktı. Zira dün­yada ilk defa piyasa değeri açısından en de­ğerli üç şirket Apple, Microsoft ve Google ol­du. Bu şirketlerin ortalama yaşı 35 bile değil. 10 yıl öncesiyle kıyaslarsak Türk internet eko-sistemi de hem melek yatırım hacmi hem de girişimcilerin sermayeye ulaşım kolaylığı açı­sından başka bir noktaya ulaştı. 2016 yılı as­lında yabancı yatırımcıların Türkiye’ye gelmek için iştahlı olduğu ve uluslarası konjonktür dolayısıyla potan­siyelinin bir hayli gerisinde kaldı.

Ancak bu yıl olumlu gelişmelere de tanık olduk. Örnek verecek olursak, iş kuran genç gi­rişimcilere üç yıl süresince vergi muafiyeti ge­tirildi. Dünya Girişimcilik Platformu’na (GEM) göre ülkemizdeki genç girişimcilerin oranı yüz­de 50 arttı. TÜBİTAK ve KOSGEB girişimci des­tek programlarının kapsamını genişletti. Bunun yanı sıra yerli ödeme altyapısı Troy uygulamaya kondu. Yerli sanal POS sistemi İyizico BDDK li­ sansını aldı. Ayrıca Türkiye İnovasyon Hafta­sı, 3G zirvesi, Startup İstanbul gibi girişimcilik etkinlikleri devam ettirildi.

Politik dalgalanmalara rağmen Türki­ye’deki girişimciler ve yatırımcılar bu yıl da sı­kı çalışmaya devam etti. Ekosistemdeki risk sermayesi şirketlerinin, melek yatırımcıların, hızlandırma programlarının sayısı arttı. En çok ilgi gösterilen dikeyler gayrimenkul, fintech ve pazar yerleri oldu. Türkiye’de gerçekleşen ya­tırımlar, Türkiye’nin Güneydoğu Avrupa’daki en büyük start up ekosistemi olduğunu ka­nıtladı.

Akıllı sermaye arayışı

Ancak 2016 yılında tüm dünyada yatı­rımcılar girişimlere yatırım yaparken daha ger­çekçi olmaya başladı. Keza yazılım artık tüm dünya için çok önemli. Tüm sektörler tekno­loji şirketleriyle daha yakın bağlantılar kurmaya başladı. Örneğin sürücüsüz otomobillerden loT sektörüne kadar geniş bir yelpazede artık nes­nelerin interneti hayatımıza daha çok giriyor. Bu nedenle girişimcilerin yatırım alırken artık sadece müşterileri olmaları yetmiyor. Yaptık­ları kârlar da yatırımcıların yatırım kararlarında önemli bir kriter haline geliyor.

Hızla artan melek yatırımcı toplulukları ve girişimciler herhangi bir yatırıma değil, Smart Money dediğimiz ‘Akıllı Sermaye’ arayışı ko­nusunda bilinçlenmeleriyle daha efektif yatı­rımlara yöneldi. Ayrıca girişimlerin başarı hi­kayeleri arttıkça yatırımcıların da bir girişime yatırım yaparken daha cesur davrandıklarını görüyoruz. Keza geçmişten günümüze başa­rısızlık hikayelerinin gözlemlenmesiyle de ar­tık girişimcilerin ölçüsüz risk almak yerine da­ha planlı programlı ilerledikleri görülüyor. Bu nedenle ayakları yere basan ve yatırımcıyı et­kileyebilen fikirlerle fark yaratan girişimlerin oranı artıyor.

Bunun yanı sıra mayıs ayında 200 milyon Euro’luk fonların fonu Turkish Growth and In­novation Fund (TGIF) tanıtıldı. European In­vestment Fund (EIF), KOSGEB ve TSKB ortaklı­ğında kurulan fonun yüzde 40’ının özel fonla­ra, risk sermayesi şirketlerine ve melek yatı­rımcılara ayrılması bekleniyor. Dolayısıyla özel­likle erken aşama girişimlere daha fazla fon ya­ratılmasının sağlanması açısından çok önemli bir adım.

KOSGEB destekleri artırdı

KOSGEB de bu yıl girişimcilik ekosistemi- nin geliştirilmesi adına önemli adımlar attı. Özellikle kurum bütçesinin girişimcilik ve ye­nilik desteklerinde kullanılan kısmını yaklaşık üç kat arttırdı. Türkiye’nin Girişimcilik Strate­jisi Eylem Planı Temmuz 2016’da yürürlüğe alındı. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’nin sü­resi 70 saatten 32 saate indirilerek eğitimle­rin daha da yaygınlaştırılması sağlandı. Giri­şimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve tabana yayılması amacıyla, KOSGEB ile YÖK arasında yapılan protokol çerçevesinde 120 üniversite­de girişimcilik dersleri verilmeye başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile protokol imzala­narak, girişimcilik konusunda ders alan öğ­rencilerin mezun olduktan sonra iş kurmala­rı halinde destek başvurusu yapmalarına olanak sağlandı. Kalkınma Ajansları ile Uy­gulamalı Girişimcilik Eğitimi protokolleri ye­nilendi. IPA fonlarıyla yürütülen “seçili yöre­lerde üç İŞGEM’in kurulması ve İŞGEM’ler ara­sında netvvork kurulması” projesinin teknik yardım süreci tamamlanarak, Kastamonu, Ma­latya ve Tokat illerindeki İŞGEM’ler faaliyete geçirildi. Daha önce 30 bin TL geri ödemesiz, 70 bin TL geri ödemeli, toplamı 100 bin TL olan Yeni Girişimci Desteği kapsamındaki destek üst limitleri, geri ödemesiz 50 bin TL, geri öde­meli 100 bin TL olmak üzere toplam 150 bin TL’ye yükseltildi.

Daha önce girişimciler işletmelerini kur­madan KOSGEB desteğinden faydalanamazken girişimcilerin işletmelerini kurmadan KOSGEB desteğinden faydalanabilmelerinin önü açıldı. Ar­tık girişimci işyerini açmadan KOSGEB desteği­ne başvuruda bulunabilecek. 29 Kasım 2016 iti­bariyle düzenlenen 4 bin 237 adet Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı’na toplam 134 bin 179 kişi katıldı. Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı’nı tamamladıktan sonra işini kuran gi­rişimcilere yönelik verilen Yeni Girişimci Des- teği’nde 29 Kasım 2016 itibariyle 13 bin 665 adet destek verildi ve toplam 170 milyon 794 bin TL ödeme yapıldı.

Büyük veri yine gündemde

Biz de girişimcilik ekosisteminin önde ge­len kanaat liderlerine ‘2017’de girişimciliğin ro­tası ne olacak?’ sorusunu yönelttik. Aldığımız
yanıtlar özetle şöyle: 10 yıl önce internet ve mo- bil üzerinde kurulan pazar yerleri ve uygula­malarını görürken son beş yıldır sektörün İçin­den gelen deneyimli beyaz yakalı girişimcile­rin çoğaldığını, özellikle big data, bulut tek­nolojisi ve AR-GE’ye yatırım yapan B2B start up’ları görüyoruz. Son iki yıldır da yaratıcı en­düstri girişimcilerinin çoğaldığına tanık olu­yoruz. Gelecek dönemde bilim girişimcilerinin de artması öngörülürken, önümüzdeki yıl KO­Bİ’lere hizmet eden girişimcilerin ön plana çı­kacağı vurgusu yapılıyor. AR-GE temelli ve ta­sarım kökenli ürün ve hizmetlerin ticarileştir- mesi ve markalaşması da çok kritik bir gündem haline gelecek. İhracat, sağlık ve tarım odak­
lı start up’lar ön plana çıkacak. Öncelikle in­ternet ve mobil üzerinden e-ticaret, pazar yer­leri, paylaşım ekonomisi, online eğitim, oyun­lar, müşteriye özel üretim siparişleri olarak ifa­de edilen B2C örnekler geliştirilmeye devam edilecek. Büyük veri (big data) 2017’ye de dam­gasını vuracak. Bunların yanı sıra eğitim, teks- til-hazır giyim, cafe-restoran, mobilya, mağa­zacılık, enerji, zücaciye, kişisel bakım, aksesuar, kozmetik, hediyelik eşya, spor merkezleri, oto­motiv gibi alanların franchising sektöründe öne çıkacağı ifade ediliyor. [colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

KOSGEB’den yeni destekler geliyor

 • TÜBİTAK ile imzalanan protokol kapsamanda yapılan eğitimler neticesinde bin 601 girişimci adayının projelerinin KOSGEB tarafından desteklenmesi sağlanacak.
 • Girişimcilerin, yatırımcıların ve diğer paydaşların elektronik ortamda buluşturulacağı girişimcilik portalı 2017 yıllında tamamlanarak faaliyete geçirilecek.
 • Girişimcilerin gelişen ihtiyaçlarına yönelik olarak yeni trendlerin belirlenmesi ve girişimcilik ekosisteminde yer alan tüm unsurların geliştirilmesi için gerekli araştırmaların yapılarak sonuçlarının uygulamaya alınması planlanıyor.
 • İlgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapılarak eğitim sistemi ile işgücü piyasası arasındaki uyum, hayat boyu, öğrenme perspektifinden hareketle iş yaşamının gerektirdiği beceri ve yetkinliklerin kazandırılması, girişimcilik kültürünün benimsenmesi, mesleki ve teknik eğitimde okul-işletme ilişkisinin orta ve uzun vadeli sektör projeksiyonlarım dikkate alacak biçimde güçlendirilmesi çahşmalannm yürütülmesi planlanıyor.
 • Girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi, sağlanan desteklerin yenilikçi ve büyüyen/büyüme potansiyeli olan girişimlere odaklanması ve izleme- değerlendirme sistemlerinin geliştirilmesi ile etki analizleri yapılması sonucunda sektörlerin gehşiminin daha da hızlanacağı öngörülerek bu analizlerin 2017 yılı içerisinde planlanması hedefleniyor.
[/colored_box]

 

Girişimciliğe yön verenler 2017 için beklentilerini anlattı

 

Teknolojik üretimleri daha çok destekleyeceğiz

KOSGEB BAŞKANI RECEP BİÇER

“Önceki yıllara göre 2016 yılında çok önemli derecede gelişmeler yaşandı ve girişimci rakamlarında büyük oranda artışlar oldu. KOSGEB olarak girişimcilik ekosisteminin desteklenmesi konusunda 2017 yılında da öncülük edeceğimize inanıyorum. KOSGEB olarak sürekli yenilik içerisindeyiz. Teknolojinin gelişmesi ile KOBİ’lerimizde oluşan yeni ihtiyaçlara göre destek mekanizmalarımızı sürekli güncelliyoruz. Son dönemde özellikle AR-GE, inovasyon ve endüstriyel ürün geliştirilmesi konularındaki destek programlarımızda üst limitlerde artış yaparak, KOBİ’lerimizin orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarındaki üretimlerini daha fazla oranlarla desteklemeye başladık. 2017 için de arzumuz tabii ki yüksek teknolojinin ve katma değeri yüksek sektörlerin ön plana çıkması.”

 

İleri teknoloji ön planda olacak

MELEK YATIRIMCI FIRAT İŞBECER

“1960’larda devletler arasında olan uzay yarışı artık şirketler arasında oluşmaya başladı. Bunun etkilerini hemen hissetmesek bile birkaç yıla daha farklı bir dünyada yaşamaya başlayacağımızı görebiliyorum. Dünyada girişimcilik açısından, ileri teknoloji odaklı girişimciliğin daha merkezde olduğu, ‘unicorn’ lakaplı dev start up’ların kaderlerinin tayin edildiği bir 2017 bekliyorum. Türkiye’de ise bir süredir devam eden konsolidasyonun hızlanacağı, sadece güçlü ve ayağını yorganına göre uzatan girişimlerin ayakta kaldığı bir dönem olmasını bekliyorum. Olası bir kriz senaryosuna yüzde 100 hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu esnada risk algısını yüksek tutarak fırsatları da yakalamak lazım. Her zaman Türkiye’den dünyaya katma değer, fikri mülkiyet ve AR-GE ürünleri satmak olan hedefimi devam ettireceğim. Yurtiçi ve yurtdışı melek yatırım faaliyetlerime devam edeceğim.”

 

İnovasyon yapan fark yaratacak

KAGİDER BAŞKANI SANEM OKTAR

“İnovasyon ile fark yaratan, dünyayı hedefleyen ve fayda yaratan girişimlerin sadece Türkiye’de değil dünyada da öne çıkacağını düşünüyorum. Bilim ve teknoloji kullanımı takip edemediğimiz bir hızda ilerliyor ve yenilikçi ürün ve hizmetlere dönüşüyor. Daha çok yakın bir zaman önce Elon Musk binaların enerji ihtiyacını çözecek ısı ve darbeye dayanıklı ve de oldukça şık çatı malzemelerinin lansmanını yaparak prototiplerini kamuoyu ile paylaştı. Bu hızlı değişen dünyada akademi dünyası, iş dünyası, devlet ve yatırımcı dörtlüsünün teknoloji ve inovasyon ağırlıklı girişimleri dünya çapında marka yapmak üzere entegre biçimde desteklemesi gerekiyor. Bu noktada girişimin hayatta kalması ve gerekli yatırımları alması, yasalar tarafından korunması ve özgürlükçü bir ortamda yeşermesi için çalışmalıyız. Bu yıl, geçtiğimiz aylarda başlattığımız KAGİDER Pusula projesi ile KAGİDER’in 2008 yılından beri verdiği ‘İşimi Kuruyorum’ eğitimlerini, Işık Üniversitesi’nin akademik işbirliği ile online bir platforma taşıdık. Kadın girişimciler arasında ticari işbirliklerini geliştirmeleri amacıyla her yıl biri İstanbul’da, biri de farklı bir ilde olmak üzere B2B KAGİDER İş Günleri’ni düzenliyoruz. Ayrıca, kadın girişimcileri temel konularda bilgilendirmek, işlerinde yeni fırsatlar yaratmaları için teşvik etmek ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2008 yılından bu yana Garanti Bankası ile işbirliğinde Türkiye genelinde ‘Kadın Girişimci Buluşmaları’ düzenliyoruz. Buluşmalar kapsamında girişimcilik, iş planı oluşturma, satış ve pazarlama, teknoloji, insan kaynaklan ve yönetim gibi konularda eğitimler veriyoruz. ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’ ile kadın girişimciliğini teşvik ediyor ve öykülerini paylaşarak girişimci olmak isteyenlere ilham veriyoruz. Şirketlerin insan kaynakları politikalarında kadınlara ve erkeklere eşit fırsatlar tanıdıklarını bağımsız bir denetim sürecinden geçerek taahhüt etme imkânı yakaladıkları Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasına sahip örnek kurumlan kamuoyuna duyuruyor, sayılarını artırıyor ve özel sektörde kadının güçlenmesine katkı sağlıyoruz.”

 

Satın almaları daha sık duyacağız

GALATA İŞ MELEKLERİ BAŞKANI EMRE KURTTEPELİ

“GBA açısından değerlendirecek olursak bizim için de oldukça yatırımı bol bir yıl oldu. Bu yıl şu ana kadar Kolay IK, Insider, iyisahne, MutluBiEv, Uplifers ve henüz ismini açıklamadığımız iki girişime daha yatırım yaptık. Beş yıl önce Türkiye’de girişimcilik ekosisteminden bahsedilemezken son yıllarda Türkiye’de kamu ve üniversiteler start up’larla işbirliği yapmaya başladı. Özel sektörde ise önde gelen kurumsal şirketlerde kurumiçi girişimcilik eğitimlerine ağırlık veriliyor. Büyük şirketlerin, dijital teknolojilerle birlikte iş yapış şekillerinin hızlıca değiştiği günümüz dünyasına hızlıca adapte olabilmek için start up’larla partnerliklere daha sıcak bakacakları bir döneme gireceğiz. Bana göre girişimcilik konusunda farkındalığın daha da artmasıyla birlikte 2017 yılında start up’larla büyük şirketlerin iş ortaklığı, satın almalar gibi haberleri daha sık duyacağız. Biz, Galata İş Melekleri (GBA) yatırımcıları olarak, öncelikle Türkiye’den çıkan erken aşama, teknoloji tabanlı girişimlere odaklanıyoruz. Dernek üyelerimiz, ağırlıklı olarak internet, mobil, yazılım ve telekomünikasyon sektörlerine yönelik girişimlere yatırım yapıyor. Biyoteknoloji, gayrimenkul veya film sektörleri, şimdilik yatırım yaptığımız alanlar içinde değil. Biz de GBA olarak 2017 yılı için bu doğrultuda planlar yapıyoruz.”

 

Destekler ihtiyaca göre özelleştirilmeli

GİRİŞİM SAVAŞÇISI KURUCUSU BERKE SARPAŞ

“Darbe, savaş, terör, ekonomik kriz gibi muazzam zorlu etapları aynı anda hazmetmeye çalışan ülkemizde kurtuluş için artık tutunulacak tek dal girişimcilik kaldı. Bunun ciddiyetinin daha da fazla farkına varan devlet organları girişimciliğe verdikleri destekleri yeni yılda daha da artıracak gibi görünüyor. Çünkü yeni iş sahalarının yaratılması ve işlemeyen sistemlere alternatiflerin üretilebilmesi için tek çıkar yolumuz aslında bu. Her alanda biriken problemlerimizi çözecek daha fazla gerçek girişimciye ihtiyacımız var. Burada da iki konuyu hayati görüyorum, ilk olarak işin başı eğitim! Daha fazla adette güçlü, vizyon sahibi, inovatif girişimciler yetiştirmemiz gerekiyor. Bu konu en üst düzeyde ele alınmalı. Akabinde girişimcilik destekleri için bürokratik engeller kaldırılmalı, destek programları daha çok ‘ihtiyaca göre’ özelleştirilmeli ve daha çok girişimciye kaynak aktarmak yerine kısmen biraz daha azına daha fazla kaynak ayrılmalı. Biz Girişim Savaşçıları yetiştirmeye 2017’de de aynen devam edeceğiz. Dördüncü yılımıza girdiğimiz şu günlerde programımızı da büyüttük ve toplam üç etaba yaydık. Bunlar GİS Acemi Birliği, GİS Usta Birliği ve GİS Özel Birliği olarak netleşti. 2017 yılında acemi birliğimizde hayat amaçlarını ve iş fikirlerini netleştiren girişimciler, usta birliğimizde işlerini uygulamalı olarak disipline şekilde kurabilecekler ve gerekli girişimcilik davranışlarını ve becerilerini de kazanabilecekler. Buradan çıkanlar ise mentorlarımızın netvvorkünden yararlanabilecekleri, birbirinden organize şekilde destek alabilecekleri, partner kuruluşlarımızın hizmetlerine imtiyazlı olarak ulaşabilecekleri Girişim Savaşçısı Özel Birliği’ne katılabilecekler. Bizim taraftaki bir başka yenilik ise başarılı mezunlarımızın GİS yönetimine geçmesi oldu. Kurduğumuz Merkez Yürütme Kurulu (MYK) seçimle iş başına geliyor ve tüm Girişim Savaşçısı organlarını yönetiyor.”

 

Türk markalarını ABDrye taşıyacağız

MEDYAFORS FUARCILIK GENEL MÜDÜRÜ AYCAN HELVACIOĞLU

“Türkiye ekonomisinin ölçeği büyüdükçe franchising sektöründeki gelişimin ve çeşitliliğin daha da artacağına inanıyorum. Bilindiği üzere markalarla girişimcileri her yıl Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’nda buluşturarak reel sektöre ve ülke ekonomisine önemli katkıda bulunuyoruz. Fuar, firmaların franchise sayısını arttırdığı gibi birçoğunun da ilk çıkış, gelişim ve lansman noktası olma özelliğini taşıyor. 15-17 Haziran 2017’de New York The Javits Center’da düzenlenecek International Franchise Expo’nun Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi olduk. Bu fuar ile Türk markalarını Amerika’ya taşıyacağız. Hedefimiz markaların yurtiçi ve yurtdışında büyümelerine önemli katkılar sağlamak ve önümüzdeki yıllarda daha fazla Türk markasını yurtdışına taşımak.”

2017’de öne çıkacak trendler

 • Sanal ve artırılmış gerçekliğin artık po­püler bir oyuncaktan yeni bir ekonomiye dönüşümüne tanık olacağız.
 • Siber güvenliğin çok daha önem kazana­cağı bir döneme adım atıyoruz.
 • Kişisel gelişim ve sağlık konusunda yeni girişimler ortaya çıkarken, imalat sanayi­inde kökten bir devrime imza atan ro­botlar hizmet sektörüne de el atmaya başlayacak.
 • 2017 yılı ve sonrasında kullanıcıların yüzde 100 mobil üzerinden her şeye eriş­tiği, metin/resim ağırlıklı giden içeriğin hızla videolaştağı bir dünya konuşuyoruz. Bu dünyada VR (Virtual Reality; Görsel Gerçeklik), AR (Augmented Reality; Artı­rılmış Gerçeklik), Al (Artificial Intelli­gence; Yapay Zeka) gibi kavramları giderek daha çok sık duyacağız.
 • Yazılımla donanımın buluştuğu Internet of Things (IoT; Nesnelerin İnterneti) kav­ramı birçok iş modelinin parçası olacak.
 • B2B teknoloji alanında mevcut olan ku­rumsal teknoloji çözümleri arasında CRM, ERP ve tedarik zinciri yönetimi gibi uygu­lamalar vardı. Ancak şimdi SaaS (Soft­ware as a Service) ile birlikte bu çözümler ucuzluyor ve büyük veri (big data) imkan­ları ile birlikte daha hızlı ve gerçek za­manlı karar alma metotları yaratılıyor. Bu metotların hızla yaygınlaşmaya devam et­mesi bekleniyor.
 • Merkezi yapıların son bulduğu, rakip paydaşların birbiri ile ortaklık yapmak, datalannı paylaşmak zorunda kalacağı bir döneme giriyoruz.
 • 3D baskı ve görüntüleme teknolojilerin­deki gelişmelerin derlemesiyle girişimciler için fikirleri prototipe dönüştürmek kolay­laşacak.
 • Drone’larm yaygınlaşması regülasyon- larrn netleşmesi ile hızlanacak. Sağlık, eğitim, eğlence, iletişim, güvenlik vb. her alanda drone’lan artık daha sık göreceğiz.
 • Dijital paraya geçiş hızlanacak.
 • İnsansız araç kullanımı yaygınlaşmaya devam edecek. İlk insansız tır Otto seferini yaptı bile.
 • Yenilenebilir enerjideki gelişmeler çok hızlanacak. Temiz enerjiye yatırım yapan­ların avantaj yakalayacağı bir yıl olurken, konvansiyonel enerji kaynaklan olan ül­keler ve firmalar maliyetler ve regülas- yonlar açısından oldukça zorlanacak.
 • Her sektöre yönelik bayilik ve franchi­sing taleplerinde büyük bir artış olduğunu görüyoruz. Bunun, insanların dışarıda yemek yeme alışkanlıklarının artması, toplumun sosyalleşme alışkanhklarının değişmesi, yeni alışveriş merkezlerinin açılması, temizlik, boya, tamir gibi bazı hizmetleri dışarıdan almaları, gelir düzeyi yükseldikçe zevk ve tercihlere olan eğilim­lerin artması, gelişen konut piyasası gibi birçok nedeni var. Bu bağlamda 2017’de gda, hizmet ve gayrimenkul sektörünün yine lokomotif sektörler olacağı öngörü­lüyor.
 • Bunların yarn sıra eğitim, tekstü-hazır giyim, cafe-restoran, mobilya, mağazacılık, enerji, zücaciye, kişisel bakım, aksesuar, kozmetik, hediyelik eşya, spor merkezleri, otomotiv gibi alanların franchising sektö­ründe öne çıkacağı ifade ediliyor.
 • Kurumsal girişimcilik yönü üe de farkm- dalığın artmasını bekleyebiliriz. Burada iki yönde gelişme ile girişimciliğin yaygınlaş­tırılması söz konusu. Birisi kuramlara doğra, diğerleri de kitlesel sermaye (crowdfunding) üe kitlelere yaygınlaştırıl­ması.
 • Önümüzdeki yü KOBİ’lere hizmet eden girişimcüerin ön plana çıkacağı vurgusu yapılıyor.

 

Teşvik paketi ne getiriyor?

1 Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alman kararlan paylaşmıştı. Buna göre, firmaların piyasada nakit ihtiyaçlan ve nakit sıkmtüanm gidermeye yönelik bir dizi önlem alındı. Bu nakit sıkıntısını rahatlatmak, işlerini genişletmelerini sağlamak, istihdamı artırmak için hazine kefaleti getirmek suretiyle, Kredi Garanti Ponu’nun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturulacak. 2017’de özel sektör yatırımlarım daha da teşvik etmek, artmasını sağlamak amacıyla imalat sanayine, yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek vermek için, yatırımın teşvik edilmesinde de bir seferberlik başlatılıyor. 2017’de yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranım mevcudun üzerine yüzde 15 daha artırüacak. Kurumlar vergisi indirimini de tam olarak uygulanacak. Bilim, Sanayi Bakanlığı KOBİ’lere yönelik bir desteği olacak. Bu destek çerçevesinde mevcut bilançoları esas alınarak, işletmelere ilk 12 ay için geri ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi sağlanacak.

Uluslararası kadın tedarikçiler buluşacak

KAGÎDER, 2017’de önemli bir toplantıya da ev sahipliği yapacak. Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Merkezi’nin (ITC) her yıl başka bir ülkede düzenlediği Kadm Tedarikçiler Sergi ve Forumu’nun beşincisi bu yıl İstanbul’da KAGİDER ev sahipliğinde gerçekleşecek. 23-24 Şubat tarihlerinde yapılacak forum, kadm tedarikçiler ile ulusal ve uluslararası düzeyde satm almacılan bir araya getirecek. Geçtiğimiz yallarda Çin, Ruanda, Brezüya ve Meksika’da gerçekleşen forumlarda toplam 50 milyon dolarlık iş anlaşmaları imzalandı ve her bir foruma toplam 500 satm almacı ve kadm tedarikçi katılım gösterdi. Bu etkinlikte hedef, 350 kadın tedarikçinin foruma katılması ve 10 milyon dolarlık iş hacmi yaratmak. Forum, Ekonomi Bakanhğı’mn desteği ile gerçekleştirilecek ve dünyadan birçok ticaret heyeti İstanbul’da ağırlanacak.

Dünya franchising sektörü İstanbul’da

Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı 12-15 Ekim 2017 tarihleri arasında 15’inci kez düzenlenecek. Fuarda bu yıl mevcut 5-6 ve 7’nci hallere yenileri eklenecek. Uluslararası ve gıda dışı hail olan 4’üncü hail ve franchising sektörüne mal/hizmet veren tedarikçileri kucaklayan 8’inci hail Ue markalar ve tüm sektör oyuncuları yatayda birleştirilecek. Ayrıca 2017 yılında 52 ülkenin franchise demekleri ve markalarının katılımı ve UFRAD’m desteğiyle Dünya Franchise Konseyi (World Franchise Councü) toplantısı Türkiye Franchising Derneği dönem başkanlığı ile birlikte İstanbul’a taşınacak ve fuarla eş zamanlı olarak tüm dünyadaki franchise sektörü İstanbul’da ağırlanacak.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.