Akıllı Gündem

Gezegen 9 hakkında ne biliyoruz

California Teknoloji Enstitüsündeki bilim insanları, Samanyolunda yeni keşfedilen bir gezegenin varlığına dair kanıtları gösteren bir video yayımladırlar.

Gezegen 9 hakkında ne biliyoruz

Astronot ve bilim insanları, güneş sistemimizde olası yeni bir gezegen için oldukça heyecanlılar. Geçici olarak Gezegen 9 olarak adlandırılan gezegen, California Teknoloji Enstitüsündeki (Caltech) bilim insanlarınca keşfedildi.

Keşfedilen ilk bilgiler arasında gezegenin Dünya’dan 10 kat daha büyük olabileceği yer alıyor.

“Antik zamanlardan beri sadece 2 tane gezegen keşfedildi. Bu da keşfedilen 3. gezegen olabilir. Güneş sistemimizde azımsanmayacak bir büyüklüğe sahip ki bu olgu da bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor.” dedi Caltech’teki araştırmacılardan biri.

Bilim insanları Neptün’ün dışında, daha küçük olan 6 nesneyi araştırdıklarında başka bir gezegen olabileceği fikri ortaya çıktı. Bu nesneler Güneş’in etrafında döndükleri sırada hepsi olmaması gereken şekilde, aynı eliptik yönde dönüyor.

Geniş yörünge

Bilinen gezegenlerin yörüngeleri aksine Gezegen 9’un yörüngesi alışılmışın dışında geniş. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi 1 yıl alırken Jüpiter’inki 12, Gezegen 9’un ise 20.000 yıl olduğu tahmin ediliyor.

Gezegen 9’u keşfetme

Keşfi gerçekleştiren ekip, Dünya’daki güçlü teleskoplardan gizemli gezegenin görülebileceğine inanıyor. Havai’deki Keck ve Suburu teleskoplarının gezegeni görüntüleme ihtimalleri yüksek görünüyor.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ