DOLAR
33,0057
EURO
35,9666
ALTIN
2.569,95
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Az Bulutlu
Salı Açık
34°C
Çarşamba Açık
34°C
Perşembe Az Bulutlu
32°C
Cuma Az Bulutlu
33°C

Genel Sağlık-İş’ten Hemşire Ve Ebelere Müjdeli Haber!

Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı DR. Derya Upur hemşire ve ebelere müjdeli haber verdi.

Genel Sağlık-İş’ten Hemşire Ve Ebelere Müjdeli Haber!
A+
A-

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, hemşire ve ebelerin iş yükünü hafifletecek bir hukuk kazanım hakkında açıklamada bulundu.

Açıklamada, Burdur Devlet Hastanesi’nde görev yapan sendika üyeleri tarafından yapılan başvurularda, “eczanelerden ilaç ve tıbbi malzeme teslimi için hemşire ve ebelerin görevlendirildiği” belirtildiği, bu konudaki hukuka aykırılığın giderilmesi için gerekli işlemlerin yapılması için harekete geçildiği ifade edildi.

Genel Sağlık-İş’ten Hemşire Ve Ebelere Müjdeli Haber!

Konuyla ilgili Genel Başkan Dr. Derya Uğur şu açıklamada bulundu: “Belirtilen hukuka aykırılığın giderilmesi için öncelikle Sendikamız Genel Sağlık-İş tarafından, Burdur Devlet Hastanesi Başhekimliğine başvurularak “Hastanede görevli “hemşire ve ebelerin”, ilaç ve tıbbi malzeme taşınmasında ve tesliminde görevlendirilmesine ilişkin uygulamaya son verilmesi” talep edilmiştir. Söz konusu talebimizin reddedilmesi üzerine Sendikamız Hukuk Müşavirliği tarafından Isparta 2. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştır. Isparta 2. İdare Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucunda verilen kararda, “Bu durumda, ilaç ve tıbbi malzeme taşınmasına ve teslimine ilişkin görevlerin eczane hizmetleri kapsamında eczacı ve eczacı teknisyenlerine ait olduğu, ancak bu personelin bulunmaması durumunda bu görevlerin hemşire ve ebeler tarafından yürütülebileceği, davalı idare bünyesinde ise başeczacı, yeterli sayıda eczacı, eczacı teknisyeni ve eczacı teknikerinin bulunduğu görülmekle, “Hastanede görevli “hemşire ve ebelerin” ilaç ve tıbbi malzeme taşınmasında ve tesliminde görevlendirilmesine ilişkin uygulamaya son verilmesi, yönetmelik hükümlerine göre hastalara verilecek ilaçların usulüne uygun olarak hazırlanıp ilgililere teslimi ve buna bağlı olarak ilaç ve tıbbi malzemelerin taşınması işlerini içerir bir görevlendirme şeması oluşturulması, belirtilen şemanın oluşturulması aşamasında belirtilen işlerin “eczacı ve eczacı teknisyenlerine” ait olduğuna ilişkin mevzuat hükümlerinin dikkate alınması” yönünde yapılan … tarih ve … sayılı başvurunun reddine dair Burdur Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Burdur Devlet Hastanesi Başhekimliğinin … tarih ve … sayılı işleminin reddine dair dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.” denilerek, hukuka aykırı uygulamanın iptaline karar verilmiştir.” 

Hemşire ve Ebeler Artık İlaç ve Tıbbi Malzeme Tesliminde Görevlendirilmeyecek

Uğur, “Sendikamız Genel Sağlık-İş’in almış olduğu bu emsal karar doğrultusunda Burdur Devlet Hastanesi’nde görevli hemşire, ebeler artık eczaneden ilaç ve tıbbi malzeme tesliminde görevlendirilmeyeceklerdir. Genel Sağlık-İş, almış olduğu bu güzel emsal kararla birlikte yine bir ilke imza atmış ve Burdur Devlet Hastanesi’ndeki “görev tanımlarına” aykırı görevlendirmenin sona ermesini sağlamıştır. Bu güzel kararı, tüm sağlık emekçilerine armağan ediyorum” dedi. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.