Akıllı Gündem

Gençlerin hedefi mezun olduktan sonra şirket kurmak

JaekMa, Steve jobs, Mark Zuckerberg, Nevzat Aydın… Hayallerin ve idollerin değiştiği bu dönemde, gençlerin amacı kendi işini kump patron olmaktan yana…

Gençlerin hedefi mezun olduktan sonra şirket kurmak

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın çarpıcı bir girişim öyküsü var. Henüz okumayanlar için özetleyelim; Ma üniversite sınavında tam üç kez keli­menin tam anlamıyla “kaybetmiş” bir öğrenci. Dahası 24 kişinin başvurdu­ğu KFC işine bir tek o alınmamış. Po­lis olmak istemiş; onu da başaramamış.

Karamsarlığın diplerinde yüzerken isteksizce tanıştığı internetten ise sa­dece birkaç yıl içinde 30 milyar dolardan fazla para kazanmış. Oldukça etkileyici değil mi; ama tek örnek, di­ğer bir ifadeyle istisna değil. İçinde yaşadığımız dönem adeta yenilgilerden zaferlerin çıktığı, bir önceki dönem­de yaşasalar “kaybedenler” olarak adlandırılacakların milyar dolarlık girişimlere imza attığı bir dönem adeta.

Yakınınızdaki Y ve Z hatta sonrası kuşaklara bir göz atın dilerseniz. Hiçbirinin hayali devlet memurluğuna ka­pağı atıp emekli olmak ya da büyük global şirketlerde CEO’luğa soyunmak değil. Hayalleri artık yapılamayan­ları yapmak, idolleri ise Apple’ın kurucusu Steve Jobs, Facebook’u yaratanlardan Mark Zuckerberg, Tiirklerden ise beş parasız gittiği Amerika’dan “Yemeksepeti” fikriyle dönen Nevzat Aydın.

 

UNVANSIZ KARTVİZİTLER ARTIYOR

Araştırmalar da bunu ortaya koyuyor. Küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy’nin “Global Girişim­cilik Anketi”ne göre, Türkiye’deki öğrenciler mezun ol­duktan sonra başkası için çalışmaktansa, kendi şirketleri­ni kurmaya daha yatkın. “Esnek çalışma saatleri mi, sta­tü mü?” Türkiye’deki katılımcıların yüzde 25’inin yanıtı, ken­di işinin patronu olmanın getirdiği statü yönünde.

İş dünyasındaki bu önemli dönüşüm, dev bir “pay­laşım” ekonomisi de yaratmış durumda. İşverenler de bu dönüşümden memnun. Başta reklam ve iletişim sek­törü olmak üzere birçok farklı sektörde firmalar, bün­yelerine yeni elemanlar koymak yerine, alanlarında uz­man “start-up”larla ilerlemenin nimetlerinden faydala­nıyor. Kısacası unvansız kartlar çağında, işi, fikirleri, of­isleri, rekabeti, insan kaynaklarını ve hatta donanımla­rı bile paylaşır olduk.

İşinin patronu olmak isteyenlerin ihtiyaç duydukla­rı iki şey var; biri parlak fikir, diğeri ise bu fikri destek­leyecek bir yatırımcı. İşte o şirketlerden biri de GD Hol­ding. İnsan kaynakları, iş güvenliği, internet, bilişim ve e-ticaret alanlarında 130’u aşkın çalışanıyla hizmet ve­ren holding, kurulduğu gün­den bu yana yeni iştirakler­le faaliyet alanım da genişle­tiyor.

Holdingin bu alandaki en önemli atılımı ise kuluçka merkezi. GD Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar; “Bunun Türkiye’nin girişimcile­re yönelik en geniş kapsamlı kuluçka merkezlerin­den biri olduğunu söyleyebilirim. Özellikle internet girişimciliğini desteklemeye devam ediyoruz” diyor. Bugünün girişimcilerini yarının yatırımcılarına dön­üştürmeyi hedefleyen bu platform, melek yatırımcı ta­nımından biraz farklı. “Biz klasik melek yatırımcılık ye­rine kendimizi yatırım yaptığımız girişimin kurucula­rı gibi görüyoruz. Girişimleri bir süre kendi ofisimizde misafir edip, büyüme stratejileri ve ürün vizyonunu ku­rucularla beraber geliştiriyoruz” diyen Duyarlar söz­lerini şöyle sürdürüyor:

 

YENİ BİR PLATFORM

“GD Holding Kuluçka Merkezi’nin yatırım odağın­da özellikle mobil tabanlı girişimler yer alıyor. Kuluç­ka Merkezi’ne çok geniş bir yelpazede girişim kabul ediyoruz ama öncelik verdiğimiz girişimler, kendi tec­rübemizi çabuk aktarıp hızlı büyütebileceklerimiz. Yeni bir alana girerken pazarın büyüklüğüne, büyüme hızına, globaldeki durumuna ve kendi yeteneklerimize bakıyoruz. Yıllar içinde edindiğimiz tecrübeyle, büyük bir pazara doğru bir ürün konumlayabileceğimizi dü­şünüyorsak yatırım kararı alıyoruz.”

Bu arada “freelance”ten de bahsetmişken hemen ekleyelim; holdingin bu konuda yepyeni bir girişimi de yolda. İstihdam alanında mavi yaka, ara kademe ve freelance çalışanların 24 saat içinde iş bulmasını sağ­layacak mobil bir iş bulma platformu üzerinde çalışan holding, sadece 30 saniyelik bir video özgeçmişle başvuruların gerçekleşmesini sağlayacak. Anında mesajlaşma ve video chat ile uzaktan kolayca iş görüşme­lerinin de yapılabileceği bu mobil iş bulma platformu­nun Ağustos-Eylül gibi pazara sunulacağını belirtelim.

Melis Tosyalı / Para

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ