Akıllı Gündem

Geminid Meteor Yağmuru Bu Gece. Ne zaman başlayacak, nasıl izlenebilecek?

Bilimsel adı 3200 Phaethon olan, ateş eden yıldızlar olarak sıfatlandırılan Gemind Meteor Yağmuru’na dair merak edilenler.

Geminid Meteor Yağmuru Bu Gece. Ne zaman başlayacak, nasıl izlenebilecek?

Önemli günleri sayfasına taşıyan arama motoru Google, bu kez Geminid Meteor Yağmuru’nu ekranına taşıdı. Peki, saatte 50’ye yakın yıldız kaymasının gözlemlenebileceği Geminid Meteor Yağmuru nedir, Geminid Meteor Yağmuru nasıl izlenebilecek  ve Geminid Meteor Yağmuru ne zaman başlayacak? Tüm bu soruların cevapları haberimizde.

Geminid Meteor Yağmuru nedir sorusunun yanıtı, Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın yaptığı doodle sonrasında vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Uzay bilimleriyle ilgili meraklı olan birçok vatandaş, Gemini Meteor Yağmurunun ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Peki, Geminid Meteor Yağmuru nedir? Geminid Meteor Yağmuru ne zaman?

Geminid Meteor Yağmuru Bu Gece. Ne zaman başlayacak, nasıl izlenebilecek?

GEMİNİD (İKİZLER) METEOR YAĞMURU NEDİR?

“Meteor yağmurlarının kralı” olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor. Gemidler her yıl en iyi meteor yağmurlarından biri olarak kabul edilir, çünkü bireysel meteorlar parlaktır ve zirve gökyüzünde meteor akışını saatte 120 meteor gibi yüksek oranlarda görebilir. Bilinen kayıtlara göre, Geminid meteor duşu neredeyse 200 yaşında.

Phaethon, güneşi başka bir asteroidden, daha yakın yörüngeye çevirir ve yörüngeyi tamamlaması 1.4 yıl sürer. Asteroid, güneşe en yakın olduğu anda ısısı yaklaşık 1.300 Fahrenhayt’a kadar ulaşıyor ve bu da tozlu kalıntıların dökülmesine neden oluyor.

Yeterince karanlık alanlarda yarın gece saat 00.00’dan sonra saatte ortalama 50’ye yakın “yıldız kayması” görülebilecek.

GEMİNİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN?

2018 yılının çıplak gözle seyredilebilecek son meteor yağmuru Geminid (İkizler), 13 Aralık Çarşamba gününü 14 Aralık’a bağlayacak olan gecede yaşanacak. Müthiş görüntülere sahne olacak olan meteor yağmuru, uzaya ilgi duyan herkes tarafından herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan izlenebilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ