Akıllı Gündem

G20 maliye bakanları toplantısına ABD’nin gümrük vergileri ve Çin ile ticaret gerilimleri yön verecek

G20 maliye bakanları toplantısına ABD’nin gümrük vergileri ve Çin ile ticaret gerilimleri yön verecek

Luc Cohen / David Lawder

BUENOS AIRES, 19 Mart (Reuters) – Bu hafta yapılacak olan G20 maliye bakanları toplantısı ABD ve Çin arasında ticaret savaşı çıkabileceği endişelerinin gölgesinde başlayacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyuma gümrük vergisi getirmesinin ardından başka ülkelerin misilleme politikaları başlatacağı endişesi G20 maliye bakanları toplantısına yön verecek.

Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı gelişmiş ve gelişmekte olan 20 büyük ülkeden oluşan G20 grubunun maliye bakanları ve merkez bankası başkanları bugün ve yarın Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de biraraya gelecek.

İki günlük toplantıdan bir gün önce Buenos Aires’e gelen ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, G20 ülkelerinden gelen yaygın eleştirilere karşı Trump’ın ticaret planlarını savunacak.

ABD Hazine Bakanlığı ve Fed’in uluslararası politika eski yetkilisi Edwin Truman, Mnuchin’in çelik ve alüminyum gümrük vergilerinden muafiyet talepleri alabileceğini ifade ederek, “Pekçok şikayet alacaktır… Mnuchin savunmada olacak ve sorunlu bir durum yokmuş gibi davranacaktır” dedi.

Trump 23 Mart’ta yürürlüğe girecek ithal çeliğe yüzde 25, ithal alüminyuma ise yüzde 10 oranında gümrük vergisi kararı ABD’nin ticaret ortaklarını teyakkuza geçirdi.

Ayrıca Trump’ın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına dayanan onlarca yıllık ticaret sistemini başka ülkelere danışmadan ABD lehine değiştirmesi G20 ülkeleri arasında kaygı yaratıyor.

Yine ABD’nin yürüttüğü fikri mülkiyet soruşturmasında Çin’e yönelik gümrük vergilerinin yükseltilmesi ve yatırımların kısıtlanması gibi önlemlerin ele alınması ise bir misilleme gelebileceği endişelerini artırıyor.

Misilleme politikalarıyla daralacak olan küresel ticaret 10 yılın en yüksek büyümesini kaydetmesi beklenen küresel ekonominin ivme kaybetmesine yol açabilir.

Geçen hafta Reuters’da yer alan habere göre Trump, Çin’den ithal 60 milyar dolarlık elektronik ve telekomünikasyon ürününe gümrük vergisi getirmeyi değerlendiriyor.

DTÖ KURALLARINI SAVUNMAK

Arjantin ve Almanya’nın maliye bakanlarının da aralarında bulunduğu yetkililer, G20 bildirgelerinde yer alan “kurallara dayalı uluslararası ticaret sisteminin önemli rolü” ifadesinin bu bildirgede korunmasında ısrar edeceklerini ifade ettiler.

Reuters’in gördüğü G20 taslak bildirgesinde bu ifadenin yer aldığı görülüyordu.

Taslak bildirgede ayrıca, “İkili, bölgesel ve çok taraflı anlaşmaların açık, şeffaf, kapsayıcı ve DTÖ ile tutarlı olmasının önemine dikkat çekmekte ve çok taraflı ticaret anlaşmalarını tamamlamalarını sağlamak için çalışmaya taahhüt etmekteyiz” ifadesi yer aldı.

Fakat bu ifadenin nihai metinde yer alıp almayacağı belli değil.

Mnuchin bir yıl önce Almanya’da katıldığı ilk G20 toplantısında, onlarca yıldır ifade edilen “her türlü korumacılığa direnme” taahhüdünü metinden çıkarmak için gruba baskı yapmıştı. Bu ifade “ekonomilerimize ticaretin katkısını güçlendirmek” şeklinde daha yumuşak bir ifade ile değiştirilmişti.

Uluslararası Para Fonu, küresel büyümenin 2018 ve 2019’da yüzde 3.9’a ulaşacağını ve tüm G20 ülkelerinin güçlü ticaret ve yatırım akışları nedeniyle hızlanan büyüme göstereceğini tahmin ediyor. Ancak, IMF G20 toplantısı için hazırlanan raporunda büyümenin temel risklerinden biri olarak artan korumacılığa dikkat çekti.

IMF raporunda, “tek taraflı ticaret kısıtlamalarının yeniden ortaya çıkışı gerilimi artırabilir, korumacı politikalara dünya çapında güç verebilir, küresel tedarik zincirlerini bozabilir ve uzun vadeli verimliliği etkileyebilir” denildi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Can Sezer)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ