Akıllı Gündem

FX-Dolar/TL 4.1’i aşarak yeni tarihi zirvesinde; rubledeki kayıp EM’lerdeki kayıpları tetikliyor

FX-Dolar/TL 4.1’i aşarak yeni tarihi zirvesinde; rubledeki kayıp EM’lerdeki kayıpları tetikliyor

ANKARA, 10 Nisan (Reuters) – Artan jeopolitik endişeler ve ABD yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıpları sonrası dolar/TL 4.1010’u test ederek yeni tarihi rekor seviyeye yükseldi.

Rublenin tetiklediği değer kaybı ile TL ayrıca euro ve sepet karşısında da tarihi rekorları yeniledi.

Suriye’de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD’nin tepki vereceğini açıklaması askeri bir hareketlilik yaratacağı öngörüleriyle jeopolitik endişeleri tetiklerken, dün Rus rublesinin dolar karşısında yüzde 2 civarında değer sonrası bugün de bir ara kayıpların yüzde 5’e ulaşması piyasalardaki satışı tetikledi.

Dolar/TL TRYTOM=D3 dün yaşanan sert yükselişin ardından bu sabah güne Çin iyimserliğiyle 4.06 civarında başladı ancak bu iyimserliği koruyamayarak 4.1010’a kadar yükseldi. Kur saat 1523’te ise yeni zirvenin hemen altında 4.0888/4.0900 seviyesinde işlem gördü.

Tarihi zirvesini bugün 4.5844 ile test eden sepet bazında TL aynı saatte 4.5713/4.5729, bugün 5.0697 ile tarihi zirvesi test eden euro/TL ise aynı saatte 5.0540/5.0563 seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL’de 4 seviyesinin üzerinde kalındıkça yükseliş eğiliminin devam edebileceği, risk iştahında bozulma olduğunda TL gibi iç dinamikleri zayıf olan para birimlerinin daha olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

Piyasalar bugün gerçekleşecek Hazine ihalesini de yakından izliyordu. Ancak ihalede oluşan faizler ve ihaleye gelen talep piyasanın öngördüğünden çok da farklı olmadığı için yeni bir etki yaratmadı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ