Akıllı Gündem

FX-Dolar/TL 4.04’ü aşarak yeni tarihi zirveyi gördü, TL iç siyasi endişelerin de etkisiyle EM’lerden negatif ayrışıyor

FX-Dolar/TL 4.04’ü aşarak yeni tarihi zirveyi gördü, TL iç siyasi endişelerin de etkisiyle EM’lerden negatif ayrışıyor

ANKARA, 5 Nisan (Reuters) – Son birkaç haftada önce sert yükseliş yaşayan ardından 4 civarında her iki yönlü sert dalgalanmaların devam ettiği dolar/TL bugün 4.04’ü aşarak yeni tarihi zirvesini test etti.

TL’nin bugün dolar karşısında yaşadığı değer kaybı yüzde 1’i aşarken bankacılar gelişmekte olan ülke para birimlerine göre yaşanan bu negatif ayrışmada iç siyasi endişelerin de etkili olduğunu belirtiyorlar.

Bir bankacı bu sabah, “Son iki haftaya bakıldığında ekonomi ağırlıklı iç siyasette faizlerin düşürülmesi için bir paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri yer alıyor. Bugün de Merkez Bankası konuya dahil oldu. Bu sürecin nereye gittiğini anlamadığımız için bu yaşananlar piyasada bir endişe olarak kalıyor ve fiyatlamaları etkiliyor” demişti. günü 3.9950’li seviyelerden tamamlayan ve bu sabah güne 4.01 civarında başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 en yüksek 4.0430’u test ettikten sonra saat 1209’da 4.0372/4.0387 seviyesinde işlem görüyor.

Dışarıda küresel ticaret savaşı endişeleri içeride ise makroekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmelerin baskıladığı TL küresel riskten kaçış eğilimlerinde benzer para birimlerinden daha çok satış baskısı altında kalabiliyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ