Akıllı Gündem

Fransa Google’dan “unutturma hakkı” istiyor

Fransız düzenleyici “unutturma hakkının” bütün Google sitelerini kapsamasını istiyor

Fransa Google’dan “unutturma hakkı” istiyor

Google, arama sonuçlarının silinmesi isteklerine karşı savaş veriyor. Bu isteği de sadece talebin geldiği ülkede ulaşılabilen arama motoruna, yani örneğin Fransa için google.fr’ye uyguluyordu. Şimdiyse Google hem para cezalarıyla hem de davanın bütün Avrupa’ya yayılma olasılığıyla yüzleşiyor. Böylece meclis üyeleri, tartışmaya konu olan gizlilik anlayışıyla ilgili daha geniş çaplı bir kanun çıkarabilirler ki bu da Avrupa vatandaşlarının Google’dan uygunsuz arama sonuçlarının silinmesini istemesine yol açar.
Fransa’nın CNIL olarak bilinen Ulusal Enformasyon ve Özgürlük Komisyonu, Google’nin silme uygulamasını, konuşma özgürlüğünün sıkı bir koruma altında olduğu ülkeler de dâhil olmak üzere tüm alan adlarına uygulaması gerektiğine karar verdi. CNIL, Google’a arama sonuçlarını silmeye başlaması için 15 gün verdi. Aksi takdirde 150,000 €’ya kadar hafif uyarı cezasına çarptırılacağı bildirildi. Bu para cezasının dışında Fransız mahkemelerince herhangi bir cezaya çarptırılabilir ve bir adım daha ileri taşınıp tüm Avrupa’ya yansıtılabilir.
Unutturma hakkı ilk olarak 2014 yılında Avrupa Birliği’nin Adalet Mahkemesi’nce çıkarıldı. Google ve Avrupalı gizlilik düzenleyicileri arasında devam eden dava, internette sensör ve geçmişi tekrar yazma gibi sorunları gündeme getirdi.

 

Google: “Unutturma hakkının genişletilmesi interneti tehdit ediyor.”

Google’nin 2014’ün Temmuz ayında yaptığı açıklamaya göre unutturma hakkı taleplerinin yarısı Fransa, Almanya ve İngiltere’den geldi. Ayrıca 2015 yılının temmuz ayı şeffaflık raporunda, Google bu talepte bulunan 220,000 kişinin %5’ini suçluların, politikacıların ve geçmişini silmek isteyen kamuya mal olmuş kişilerin oluşturduğunu yanlışlıkla açıkladı. Geriye kalan talepler ise sadece isim ve adres gibi kişisel bilgilerin silinmesiyle alakalı bulundu.
Google’nin sözcülerinden biri The Verge’e şöyle bir açıklama yaptı: “Avrupa’da unutturma hakkıyla ilgili kanunun yürürlüğe girmesini iyice araştırarak kapsamlı bir şekilde gerçekleştirdik ve bu şekilde yapmaya devam edeceğiz. Fakat prensip olarak tek bir ulusal veri koruma otoritesinin başka bir ülkede insanların arama motorları vasıtasıyla hangi sitelere girip giremeyeceğine karar vermesi fikrini desteklemiyoruz. “
CNIL ise bu açıklamayı reddederek diğer ülkelerin bu hakkı yanlış kullanmalarıyla alakalı olmadığını belirtmiştir. Bunun aksine CNIL ve diğer düzenleyiciler arama sonuçları başarıyla silindikten sonra bile Google’ye başka bir ülkenin alanıyla girildiğinde sonuçlara ulaşıldığına dikkat çekmişlerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ