Akıllı Gündem

Franchise veren Fast food şirketleri ve şartları

Kahve, tavuk, döner gibi gıda sektörünün en hızlı büyüyen segmentlerinde durmadan yeni markalar kuruluyor. Bunlar da genelde franchise yoluyla büyüyor. Birden fazla marka için franchise veren sekiz şirket var. Bunlar arasında Burger King, Aslı Börek, Çıtır Usta, Sampi gibi franchising sektörünün önemli oyuncuları da bulunuyor. Bu sekiz şirket bu yıl 33 marka için 466 yeni girişimci arıyor.

Franchise veren Fast food şirketleri ve şartları

Franchising sektörü Türkiye’de 50 milyar dolarlık bir ekosistem yarattı. Özellikle gıda sektörüne yeni marka­ların katılmasıyla birlikte her geçen gün biraz daha fazla büyüyen franchi­sing, kriz dönemlerinde bile ivmesini yukarı yöne doğru çıkarmayı başa­rıyor. Bu yıl da sektörün büyümeye devam etmesi ve 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Franchise veren şirketler de kahve, tavuk, döner gibi gıda zinciri­nin en hızlı büyüyen seğmendlerinde yeni markalar yaratmaya başladı. Bir­den fazla markayı bünyesinde bulun­duran sekiz şirket, toplamda 33 marka için franchising modelini tercih ediyor ve bu yıl içinde 466 şube açmayı hedefliyor. İşte bu markaların franchise koşulları ve büyüme hedefleri.

TAB GIDA’NIN HEDEFLERİ

1995 yılında Burger King’in ana geliştirici ve üretici haklarını alarak Türkiye’ye getiren TAB Gıda, şu anda bu şirketin dünyadaki en büyük master franchise‘ı. Türkiye genelinde 70’ten fazla ilde 600’ü aşkın Burger King restoranı var. 2007 yılında dün­yanın en büyük pizza restoran zin­cirlerinden biri olan Sbarro marka­sını da bünyesine katan şirket, yine 2007’de Popeyes markasını da Türki­ye’ye getirdi. Ardından, 2010 yılında Arby’s’i bünyesine kattı. TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici, “2013 yılında ise 20 yıllık deneyimimizi işin ustalarıyla birleştirerek Usta Dönerci markasını yarattık. Bugün 60’a yakın restoranı bulunan Usta Dönerci mar­kamızla müşterilerimize geleneksel döner lezzetini hızlı servis anlayışıyla sunuyoruz” diye konuşuyor.

KADINLARA ÖZEL GİRİŞİM

Kadınlara özel spor merkezi konsepti olan b-fit, bugüne kadar 250’den fazla kadına girişimci olma imkanı sağladı ve 500’den fazla kadına da istihdam yarattı. Bir sosyal girişim olan b-fit, kadın girişimciliğini des­tekleyerek ve kadınlara istihdam yaratarak ekonomik hayattaki güçle­rini artırmayı hedefliyor. Bu nedenle franchising sistemiyle büyüyen b-fit markasında franchise’lar kadınlardan oluşuyor. Bugün b-fit, Muzipo Kids ve Herdem Kulüp olmak üzere üç marka ile franchise verdiklerini söy­leyen b-fit Kurucusu Bedriye Hülya, “Muzipo Kids, Türkiye’nin en yaygın ve ilk çocuk hareket üssü. 3-12 yaş arasındaki çocukların hareket etme­sini sağlıyor. Herdem Kulüp ise 60 yaş üstü kadın ve erkekler için oluşturul­muş bir yaşam alanı” bilgisini veriyor.

BEŞ MARKASI VAR

Aslı Börek markasıyla tanıdığımız Atılım Unlu Mamuller, ilk şubesini 1994 yılında İstanbul Göztepe’de Aslı Börek olarak açtı. 1996 yılında da franchise vermeye başladı. Atılım Unlu Mamullerin bugün Aslı Börek Cafe, Aslı Express, Simit Sokağı, Vali­dem ve Aslı Çay olmak üzere beş markası bulunuyor. Şirket, Aslı Cafe, Aslı Express ve Simit Sokağı için fran­chise veriyor. Aslı Express için yatırım bedeli 250 bin TL’den başlıyor. Aslı Cafe ve Simit Sokağı’nda ise yatırım maliyetinde mağazaların metrekare­leri ve konumlan belirleyici oluyor. Cirolar mağazaların bulunduğu yere ve metrekarelere göre değişiyor. Belli bir ekonomik seviyeye ulaşmış, markalaşmanın yaygın olduğu tüm şehirler, yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeler mağaza seçiminde önemli kriteri oluşturuyor.

TowerLife Perakende Lokasyon ve Yatırım Danışmanlığı, 2011 yılında İzmir’de kuruldu. Şirketin 1453 Osmanlı, Şehr-1 Ala Döner, Kahve Madeni, Waffle’ci Akın, Sir Winston Cafe/House/Express, Defne Ağacı, Komşu Kahve, Göksel Tantuni, Bisquitte ve Kebo olmak üzere toplam 10 markası bulunuyor. Bu markaların her biri için franchise verdiklerini söyle­yen şirketin yönetim kurulu başkanı Serdar Deniz, cadde üzeri, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölge­ler ile AVM’lere öncelik tanıdıklarını belirtiyor.


PİDECİLİKTEN SİMİTÇİLİĞE

Sampi, 1989 yılında Ankara’da kurulmuş bir pide markası. İlk olarak Sampi Pide markasıyla franchise ver­meye başladıklarını söyleyen Sampi Gıda Genel Müdürü Ercan Yılmaz, Simit Ustası diye farklı bir marka daha oluşturduklarını belirtiyor. Her iki markanın da franchise şubeler açarak büyüdüklerini ifade eden Yıl­maz, şöyle devam ediyor: “Sampi Pide olarak çoğunlukla caddelerde bulunuyoruz. Ana ürünümüz Samsun’un geleneksel pidesi olmakla birlikte, menümüz, lahmacun, güveç, mamelika, salata, çorba gibi farklı ürünleri de içeriyor. Simit Ustası’nı ise daha çok cadde ve dinlenme tesislerinde konumlandırdık. Bu markamız simit, poğaça, börek gibi çok çeşitli unlu mamullerin yanı sıra tost, sandviç, hamburger, wrap, çay, kahve, limo­nata, smoothie gibi çeşitlerden oluşan bir menüye sahip.”

2003 yılında İstanbul Galleria’da ilk mağazasını açan Çıtır Usta, franc­hise vererek hızla büyüdü. Bugün Çıtır Usta Grup olarak faaliyetlerine devam eden şirket, kendi çatısı altında Çıtır Usta Pide Kebap, Pideci ve Tavada Tavuk olarak üç marka oluşturdu. Çıtır Usta Pide Kebap’ta, pide, kebap, lahmacun ve tava yemekleri bulunu­yor. Pideci ise 15 çeşit pideden oluşan ve paket servis ağırlıklı bir konsept. Tavada tavuk, soslu tavuklar, erişte ve salatadan oluşan bir menü sunu­yor. Üç marka için Türkiye geneline franchise veriliyor. Çıtır Usta’nın 450 bin TL, Pideci’nin 250 bin TL, Tavada Tavuk’un ise 350 bin TL’den başlayan yatırım bedeli olduğu ifade ediliyor.

BÖREK, BAKLAVA, PASTA

Ankara merkezli Payna Grup’un Erciyes Börek, Dilim Börek ve Pastannecim adıyla üç markası bulunuyor, özel tasarım pastalara imza atan Pastannecim, Ankara’da börek ve baklava konusunda faaliyet gösteren Erciyes Börek ve İstanbul’da yeni mağazala­rıyla giderek yaygınlaşan Dilim Börek markalan için franchise veriliyor. Erci­yes Börek ve Dilim Börek için aylık 120 bin TL, Pastannecim için ise aylık 100 bin TL ciro hedefi bulunuyor. Her üç marka için toplam yatırım bedeli 150 bin TL ile 250 bin TL + KDV ara­sında değişiyor.

Kaynak: Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ