Akıllı Gündem

Fon yöneticilerinden Türkiye’ye politik risk uyarısı

Bloomberg’in 15 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette, Türkiye’nin küresel jeopolitik risklere açık olduğu uyarısı dikkat çekti.

Fon yöneticilerinden Türkiye’ye politik risk uyarısı

Bloomberg’in 15 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette, Türkiye’nin küresel jeopolitik risklere açık olduğu uyarısı dikkat çekti.

Türkiye’nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelere kıyasla daha aktif bir çeyreği geride bırakırken, piyasa oyuncuları yılın geri kalan bölümü için de bu ülkelerle ilgili iyimser bir görüntü çiziyor.

Bloomberg’in aralarında UBS, Deutsche Bank ve BNP gibi 15 kurumun temsilcisi ile yaptığı ankette gelişmekte olan piyasalara yönelik iyimser algı öne çıktı. 

Bunun yanında piyasa oyuncularının Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde jeopolitik risklerle birlikte yerel politikaya ilişkin uyarılarda bulundukları da görüldü. 

Anketi yanıtlayanlardan 13 katılımcı Türkiye’nin yerel politika dolayısıyla en kırılgan ülke olduğunu düşünürken sadece bir tanesi bu riskin orta düzeyli olduğunu düşünüyor. 

 

Katılımcıların önemli çoğunluğu Türkiye’nin küresel jeopolitik risklere karşı da kırılgan olduğunu dikkat çekti. Buna göre 15 katılımcıdan 13’ü küresel jeopolitik risklerin Türkiye’ye etkisinin yüksek olacağını öngörüyor. 

Bunların yanında katılımcılar Türkiye açısından Fed, ABD ekonomisi ve enflasyon görünümünün de etkili olacağı görüşünde. 11 katılımcı Türk Lirası için bu unsurların yüksek etki göstereceği görüşünde birleşiyor. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ