Akıllı Gündem

FOMC’de Piyasa Neleri Fiyatlayacak?

FOMC’de Piyasa Neleri Fiyatlayacak?

ABD Merkez Bankaları Sistemi(FED)’in bugün başlayan Mart ayı Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) toplantılarının sonuç bildirisi yarın akşam TSİ 21:00’de açıklanacak. Ayrıca, Şubat ayında başkanlık koltuğuna oturan Jerome Powell saat 21:30’da ilk kez bu sıfatla “FOMC Basın Toplantısı” düzenleyecek. Her iki zaman dilimi de oldukça kritik olacak. Sonuç bildirisinde Federal Fonlama Faiz aralığının 25 baz puan artışla 1.50-1.75 düzeyine çekilmesi beklenmekte. Ancak, CME FedWatch’a göre şuan için yüzde 94’ün üzerinde olasılık verilen 25 baz puanlık bir faiz artırımı zaten fiyatlanmış durumda.

Yarın akşam fiyatlamalar açısından izlenmesi gereken konular daha çok; enflasyon görünümüne dair açıklamalar ve “dot plot” olarak tabir edilen faiz artırım sayılarına ışık tutan noktasal grafik olacak. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yılın son toplantıları sonrası 13 Aralık’taki FOMC bildirisinde açıklanan grafik yüzde 2.00’lik faiz medyanı ile 2018 yılında 3 adet faiz artışına işaret etmişti.

Öte yandan, Şubat başında açıklanan Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin senelik bazda yüzde 2.9 ile 2009 Haziran ayından bu yana en yüksek gerçekleşmesinin görülmüş olması; bir anda 4 faiz artırımı beklentisini gündeme getirmiş, tahvil piyasası üzerinden piyasalarda sert fiyat hareketleri görülmüştü. Ancak bu ay gelen veriler(senelik yüzde 2.6) Şubat’taki kadar bir şahin görünümü yansıtmadı. Bu kapsamda yarın akşam açıklanacak bildiri ve sonrasında Başkan J.Powell’ın yapacağı açıklamalar bu belirsizliğin ortadan kalkmasını sağlaması açısından önemli olacaktır. Enflasyon görünümü için de Banka’nın aynı tarihte açıklamış olduğu projeksiyonlar; 2019 yılından itibaren yüzde 2’lik hedefin tutturulabileceği yönündeydi. Bu bağlamda, yarınki enflasyon projeksiyonlarının önemi de; hem bu hedeflerde değişiklik olup olmadığını görmemiz, hem de FED faiz artırımı beklentilerinin gerçekçiliğini ölçmemiz açısından kritik olacak.

Yarın akşam için pek önemsiz gibi gözükse de sürpriz bir şekilde fiyatlamaların odağına yerleşebilecek diğer konu ise bilanço azaltımları olacak. Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl Haziran toplantıları ile gündeme gelen ve Eylül toplantılarında detayları açıklanan operasyona göre; Hazine tahvillerinde 2017 son çeyreğinden itibaren 6 Milyar Dolar, Mortgage destekli tahvillerinde ise 4 Milyar Dolarlık aylık azaltım öngörülmüş ve her çeyrek için ilave 10 Milyar Dolarlık(6 Milyar Dolar Hazine, 4 Milyar Dolar Mortgage kağıtları) sıkılaştırma ile ilerleyen çeyreklerde aylık 50 Milyar Dolar’a sabitlenerek, birkaç sene içerisinde bilançonun hemen hemen yarı yarıya indirilmesi düşünülmüştü. Bu konudaki gidişata dair olası değişiklikler de fiyatlamalara etkisi açısından önemli olacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse, fiyatlamalar açısından yarın;

1) FED Federal Fonlama Aralığı’nda yapılacak artış,
2) Enflasyon görünümüne dair projeksiyonlarda yapılacak değişiklikler,
3) Sene içi faiz artırım adedi hedefinde olası değişiklikler,
4) Bilanço küçültme operasyonuna dair yapılabilecek değişiklikler,
5) Politika değişikliği sinyalleri(pek olasılık dahilinde olmamakla birlikte hiçbir ihtimal göz ardı edilemez)

takip edilecek. Şunu da hatırlatmak isterim ki saat 21:00’de açıklanacak bildiri metni ile saat 21:30’da FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı basın toplantılarında bir birini pekiştiren fiyatlamalar olabileceği gibi, her iki zaman dilimi için farklı fiyatlamalar da ortaya çıkabilir. Şunu çok iyi biliyoruz ki kararlar ve açıklamalar ne yönde olursa olsun volatilitenin çok yükseleceği bir gece bizi bekliyor.


 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ